Открай време хората поглеждат с едно око към далечното (или не толкова) бъдеще, за да се опитат да предвидят какво ги очаква. И ако доскоро е било предимно от чисто любопитство, то в хода на глобалната технологизация и демографския бум сме изправени пред заплахата до педтесетина години Земята да се превърне в джунгла, където най-важна е борбата за храна. Ето защо, експертите се стремят с максимална точност да анализират предизвикателствата на днешния свят и последствията, които те очертават пред нас. За да ги предотвратят.
Как ще се е променило търсенето, съответно и предлагането, на храна в глобален мащаб след двадесет години? Докладът "Global Trends 2030: Alternative Worlds" ("Световни тенденции 2030: Алтернативни светове") на американската организация National Intelligence Council разглежда как ще изглежда светът през 2030 г. във всички негови аспекти. Един от тях е именно този с изхранването на непрекъснато нарастващото население, пише сайтът Kulinar.bg.
Тъй като след 18 години то ще се е увеличило с още 1 млрд. души, търсенето на храна ще е скочило с около 35%. С 40% ще е нараснало търсенето на питейна вода.
Не са оптимистични прогнозите на експертите за най-бедните райони в света – според тях ситуацията в Африка и страните от Близкия изток няма да се е променила. Точно там хората ще са най-засегнати от липсата на питейна вода, храна и дори обработваема почва.
Генномодифицираните култури от своя страна ще продължат да бъдат основен фактор в глобалното земеделие. Развиващите се технологии в сектора обаче ще успеят да намалят използването на вредни вещества в производството и съответно негативния ефект върху околната среда.
Друга любопитна тенденция от бъдещето, спомената на няколко места в доклада, е т.нар. "вертикално земеделие". Тъй като светът усилено се урбанизира, през 2030 г. около 60% от световното население ще живее именно в градски региони. Затова отглеждането на храна без зависимост от инфраструктурата в селските региони ще бъде ключов момент.
Пълния текст на статията можете да прочетете тук.