Преминаваме в облака

05.06.2013 | 17:20
по статията работи: Петя Бързилска
Облачните технологии са по-полярни сред малкия и средния бизнес в ЦИЕ отколкото на Запад
Преминаваме в облака

Ново проучване на технологичната компания Microsoft сред малките и средните предприятия (МСП) в Европа, проведено от Ipsos MORI, показва, че облачните технологии са много по-популярни сред МСП в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) отколкото сред същия бизнес сегмент в Западна Европа. Този резултат от изследването разкрива висок потенциал за развитие на малките и средни компании, които разчитат на иновациите за разширяване на дейността си, съобщават от Microsoft.

Изследването на Ipsos Mori се основава на данни от над 6 800 анкетирани малки и средни фирми с до 25 служители в 22 страни в Европа и Турция, в това число девет страни от ЦИЕ: България, Чехия, Унгария, Гърция, Полша, Румъния, Словакия и Украйна.

Две трети (65%) от МСП в ЦИЕ вече използват някакъв вид облачна услуга в сравнение с едва 45 на сто от колегите им в Западна Европа.

В нашия регион Украйна и Чехия са начело с най-голям процент от преминали към облака фирми (съответно 85% и 75%, като и двете са доста над средната стойност за Западна Европа). Полша (52%) и Румъния (55%) са страните от ЦИЕ с най-нисък процент на компаниите, ползващи облачни технологии.

Mалкият и среден бизнес в Централна и Източна Европа е по-склонен да премине към облака в бъдеще, отколкото малките фирми в Западна Европа - 33% в ЦИЕ срещу само 23% в Западна Европа. Сред изследваните страни в Централна и Източна Европа преминалите към облака фирми в Гърция, Украйна и България са най-склонни да направят допълнителни инвестиции в облачни услуги през следващата година (съответно 47%, 41% и 41%).

Потребителите на облачни решения от Централна и Източна Европа разглеждат ползите на тези ИТ по различен начин от компаниите, които още не са мигрирали към облака. 66 на сто от малките и средни предприятия в ЦИЕ, внедрили облачни решения, заявяват че те са от решаващо значение за постигането на бизнес растеж. В България това са повече от 3/4 от МСП с облачни решения (77%).

Едва 37% от компаниите, които не ползват облак споделят, че настоящите им ИТ допринасят за развитието им - около 60% за България.

Облачните малки и средни фирми смятат, че по-високата сигурност е основна причина за преминаването към този вид технологично решение. Интересното е, че това е в рязък контраст с останалите фирми, според които сигурността и загубата на данни са повод за загриженост при преминаването към облачни услуги, отбелязват анализаторите.

Компаниите с внедрени облачни технологии нямат такива притеснения и на практика посочват именно сигурността на данните (89%) и подобряването на онлайн сигурността (82%) сред най-големите ползи от облачните услуги за бизнеса, които взимат под внимание при избора си на ИТ. Това компенсира заблудата, че облакът означава намалена сигурност, при положение че повечето мигрирали към облака фирми считат обратното за вярно, като се базират на своя практически опит.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...