При засилени мерки за сигурност банките в Кипър отвориха врати

28.03.2013 | 11:59
по статията работи: Елица Елефтерова
Потребителите срещат строг контрол от страна на банките и могат да теглят само по 300 евро (383 долара) дневно
При засилени мерки за сигурност банките в Кипър отвориха врати

При засилени мерки за сигурност банките в Кипър възобновиха спрялата за почти две седмици работа, след като бе договорен спорният международен спасителен план за страната, съобщава “Би Би Си”.

Офисите на финансовите институции отварят врати днес от 12:00 часа до 18:00 часа българско време. Въоръжени полицаи охраняваха камионите, натоварени с пари в брой, които пристигнаха в централната банка още в сряда вечерта.

Потребителите срещат строг контрол от страна на банките и могат да теглят само по 300 евро (383 долара) дневно. Плащанията и паричните преводи за чужбина не могат да надвишават 5000 евро на месец, а хората, напускащи острова, ще могат да изнасят най-много по 1000 евро в брой.

Ограниченията върху свободното движение на капитали представлява дълбоко нарушение на принципите на Европейския съюз, коментира изданието.

Кипър е първата страна член на еврозоната, която въвежда контрол върху изтичането на капитали. Планът за облагането с данък и на по-малките вложители беше отхвърлен от парламента на страната миналата седмица.

Като част от спасителния план, вложителите с повече от 100 000 евро ще бъдат облагани с данък в замяна на банкови акции, тъй като Кипър се стреми да събере 5,8 млрд. евро, за да отговори на изискванията за финансова помощ от 10 млрд. евро от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд - така наречената "тройка".

Как се отразяват кипърските проблеми върху еврото

Финансовите затруднения на Кипър разтърсиха и без това крехката единна европейска валута. Според анализатори с ограничаването на тегленето на евро от кипърските банки в опит да бъдат предпазени от изпадане в ликвидност, се появяват опасенията, че затвореното евро може да стане “второкачествено”, т.е. по-обезценено от еврото, което свободно циркулира в останалите страни, пише агенция "Ройтерс".

Как се отразяват финансовите проблеми върху всекидневния живот

Европейските лидери коментираха, че сделката за спасителния план за Кипър е предотвратила един хаотичен национален банкрут, които е можел да принуди Кипър да излезе от еврозоната. Много кипърци твърдят, че сделката, която са сключили управляващите им, е натрапена от партньорите на страната в 17-членната еврозона. Някои от тях излязоха по улиците и протестираха срещу наложените мерки.

За повечето граждани на островната държава невъзможността да теглят пари е катастрофална за посрещането на ежедневните им разходи. 42-годишна румънка, която работи в един от кипърските хотели, разказва, че не може да изтегли заплатата си, която работодателите ѝ изплащат, по банков път, защото така плащат туристите. “Какво да правя с този чек? Да седя и да си го гледам ли?”, пита жената.

Междувременно стана ясно, че всички членове на Управителния съвет (УС) на Кипърската народна банка (Popular Bank) са подали оставка. Агенция "Ройтерс" допълва, че оставка е подадена и от Такис Фидиас, който е първи изпълнителен директор на подлежащата на закриване Laiki Bank.

Оцени статията:
1.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...