Производителите на тютюн не са доволни от решението на ЕП

11.10.2013 | 14:40
по статията работи: Теодора Пенева
Браншовата асоциация вижда новата Директива като заплаха за българския ориенталски тютюн и препитанието на фермерите, които го отглеждат
Производителите на тютюн не са доволни от решението на ЕП

Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ 2010) се обърна с отворено писмо до министъра на земеделието и храните проф. Димитър Греков по повод гласуваната от Европейския парламент (ЕП) Директива за тютюневите изделия. От бранша смятат, че документът разрешава някои от важни за България въпроси, но все още има ключови теми, които чакат своето решение.

Гласуваният текст на чл. 6 от директивата въвежда разрешителен режим за всички съставки в тютюневите изделия. "По съществото си обаче този уж разрешителен режим е забранителен“, заявяват от бранша в своето писмо, разпратено до медиите.

Фокус на недоволството на асоциацията е т. нар. „позитивен списък“ от вещества, позволени в състава на изделията от тютюн. Той е въведен във връзка с ограниченията за добавки, целящи да направят продукта по-атрактивен, като се позволява използването само на базисни за производството вещества – като захар. За всички останали производителят ще трябва да се обръща към Европейската комисия (ЕК), обясниха от Европарламента след приемането на промените на първо четене.

Съответно, „позитивният списък“ регламентира разрешените за производството съставки, както и условията за тяхното използване. Според НАТ 2010 обаче той е фактически несъществуващ.

"Първият проблем с този списък е, че никой не го е виждал, той не съществува и тепърва Европейската комисия ще трябва да започне да го създава. Нещо повече, ЕП гласува също, че определени съставки няма да могат изобщо да бъдат одобрявани и не могат да бъдат включвани в онзи (несъществуващ) списък на разрешените съставки. Т.е. те изрично са забранени за тютюневите изделия", посочва браншовата организация.

Става дума за съставки, класифицирани като вредни при най-различни видове употреба и такива, които отделят вредни вещества при изгарянето си, съгласно Регламент на ЕО 1272 от 2008 г. Според тютюнопроизводителите обаче този регламент има за цел да класифицира, а не да забранява съставки.

"Забраната на съставки, които при изгаряне стават вредни или отделят вредни вещества, е вече съвсем необяснимо и будещо недоумение изискване на европарламента – къде изобщо има нещо, което като изгаря да не отделя вредни вещества?. Всички знаят, че горенето е процес, при който каквото и да гориш, органични или неорганични материи, все се отделят вредни вещества“, обясняват недоволството си от асоциацията.

Затова, смятат те, предвидените в текста на Европейския парламент условия са противоречиви и неизпълними.

Основният проблем е, че ограниченията (които според производителите са неоснователни), ще засегнат българския ориенталски тютюн, който изисква влагането на повече съставки при обработката. Ако бъде приета директивата, тези съставки ще се окажат забранени. Това ще доведе до спад на търсенето на тютюн Ориентал и Бърлей, което ще създаде сериозен риск за препитанието на българските тютюнопроизводители, обобщават те.

От НАТ апелират земеделския министър да излезе със становище по казуса и да защити ориенталския тютюн, като настоява чрез националната си позиция в преговорите страната ни да върне дискусията по чл. 6 по време на триалозите със Съвета на Европейския съюз (ЕС) и Европейската комисия.

Писмото е изпратено до министър Греков с копие до министърa на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...