Кризата е естественото състояние на световните търговски преговори. Този път обаче нещата са различни.
Между 3 и 6 декември ще се проведе срещата на министрите на страните членки на Световната търговска организация (СТО) в Бали. Възможните изходи са два: глобална търговска сделка, която ще е първа от създаването на организацията през 1995 г. или провал, който ще сложи край на преговорите от кръга Доха и ще прати СТО в забвение.
159-те членки на организацията не успяха да се споразумеят през миналата седмица в Женева за финален текст, който да бъде представен на срещата в Бали, пише агенция "Ройтерс".
Генералният директор на СТО Роберто Азеведо многократно заяви, че консенсус трябва да бъде постигнат още на срещата в Швейцария и да няма преговори в Бали. Очаква се министрите също да не успеят да постигнат споразумения по спорните въпроси.
„Ще се споразумеят или не в Бали? Някои ще опитат, но непокорните министри ще се въздържат, освен ако не им бъде казано друго от правителствените ръководители“, смята Симон Евенет, професор по международна търговия в Университета на Санкт Гален. „За да стане това, трябва достатъчно президенти и министър-председатели да бъдат убедени да вдигнат телефона и да се обадят на своите подчинени, а имайки предвид колко малко остана заложено на масата, защо изобщо биха се занимавали с това?“
СТО вече значително намали очакванията си, след като продължаващият вече цяло десетилетие преговорен цикъл, познат като „кръгa Доха“ се провали, карайки организацията да се фокусира върху доста по-малко амбициозни реформи. Дневният ред за срещата в Бали вече пострада сериозно, след като Китай поиска въпросите за търговията на технологични стоки да отпаднат.
Азеведо обаче отказва да изостави евентуалната сделка, опитвайки се всячески да намали различията между страните членки.
„Оставащите препятствия са много малко, дефинирани са добре и не е трудно да ги преодолеем, ако имаме политическа воля“, заяви той пред „Уол Стриийт Джърнъл“ в неделя (1 декември). „Това ще се опитаме да предоставим на министрите в Бали тази седмица. Успешният край е все още възможен.“
Поддръжниците на търговското споразумение смятат, че то ще се усети най-силно в бедните страни, тъй като ще постави стандарти за трансграничните доставки на стоки, които ще улеснят бизнеса.
Оценките за стойността на световната икономика се различават, като някои от тях достигат 1 трилион долара. Според много експерти бюрокрацията и непрозрачните правила са много по-голяма пречка пред търговията, отколкото тарифните ограничения.
Ключът е в Индия
Аржентина и Куба са сред страните, които все още имат някакви претенции по отношение на търговската сделка, но засега най-голямото предизвикателство е Индия.
„Ако Индия може да постигне сделка, на останалите страни ще им е много трудно да се противопоставят“, смята дипломат.
Индийският търговски министър Ананд Шарма обеща да бъде безкомпромисен по отношение на политиката на страната за субсидиране на храните за бедни.
Все още не е ясно дали той ще приеме сделката в Бали, която ще позволи субсидирането за следващите четири години, или ще поиска перманентно изключение.
Повече от 100 държави, в това число най-слабо развитите от Африка, Югоизточна Азия и Арабския полуостров, заявиха, че подкрепят всички усилия за довеждането на преговорите в Бали до успех.
Ако срещата се провали, СТО ще загуби ролята си на глобален попечител на търговията и ще бъде изместена от регионални споразумения, които в момента се договарят, като транстихоокеанското партньорство и сделката между ЕС и САЩ.