Експерти: Пазарът на наемите в България трябва да се регламентира

16.11.2018 | 16:00
по статията работи: econ.bg
Наемният пазар има нужда от специфично законодателство, а в момента се базира единствено на Закона за задълженията и договорите, при което правата на наемателите не са гарантирани, а собствениците накрая може да се окажат с натрупани неплатени сметки или
Експерти: Пазарът на наемите в България трябва да се регламентира
Снимка: под лиценза на creative commons

Пазарът на наемите в България трябва да се регулира чрез специфично законодателство, за да се развива. Сега много собственици на жилища, купени с инвестиционна цел, предпочитат да не ги дават под наем заради потенциални проблеми с наемателите. Това води до намаляване броя на жилищата на наемния пазар и съответно повишение на цените. Това коментираха участници в конференция, посветена на жилищата, която организира Националното сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ).

Наемният пазар има нужда от специфично законодателство, а в момента се базира единствено на Закона за задълженията и договорите, при което правата на наемателите не са гарантирани, а собствениците накрая може да се окажат с натрупани неплатени сметки или да заварят жилището си в тежко състояние, обясни Милчо Бенов, представител на Habitat for Humanity за България.

Добромир Ганев от НСНИ допълни, че поради липсата на законодателство в този сегмент на пазара на практика липсва коректна информация за цените на наемите. Според него възможно решение е задължението и за двете страни при такива договори да ги регистрират.

По данни на Националния статистически институт по-малко от 5% от жилищния фонд в страната се отдава под наем. Въпреки това високите цени на наемите говорят за ограничено предлагане, констатира в свой доклад от 2017 г. българското представителство на Световната банка.

В документа се посочват няколко причини, поради които жилища стоят празни, вместо да се дават под наем - липсата на законодателство, което да позволи извеждането на наемателя от жилището, ако той нарушава договора си, невъзможност да се осигури изпълнение на подписаните договори за наем по съдебен ред, опасения на собствениците, че наемателите лошо ще поддържат жилището, както и това, че върху доходите от наеми се дължи данък от 10%.

В същото време по данни на банката за 42% от домакинствата с един член и за 31% от наемателите пазарните цени на жилищата в България са непосилни. Това е и причината една трета от младите хора да живеят с родителите си.

Според някои специалисти част от проблемите на пазара на наеми в България вероятно идват от включването на все повече имоти в платформата за краткосрочно отдаване airbnb. Борис Павлов, изп. директор на Flat manager, компания, която управлява такива имоти, обаче обясни, че през последната година рязко са забавя ръстът в броя на жилищата, които се отдават под наем на този принцип. Освен това посочи, че има хора, които в повечето време от годината работят в чужбина, но когата се върнат, имат нужда от имота си и затова дългосрочното отдаване под наем не е опция за тях. Освен това непрекъснато спадат и цените, които могат да получат наемодателите от краткосрочно отдаване, заради засилената конкуренция, която притиска цените надолу.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...