До 90 на сто от земеделските земи ще бъдат защитени от градушки. Това е заложено в Национална стратегия за развитие на градозащитата в страната, става ясно от съобщение на правителствената информационна служба. В момента едва 25 на сто от земеделските земи са защитени от градушки, по данни на Изпълнителната агенция "Борба с градушките". Стратегията предвижда разширяването на защитената територията да стане по два начина - с противоградни ракети и самолетен способ.
Към момента противоградовата защита се извършва само по ракетния способ. Има 9 командни пункта с прилежащите им ракетни площадки. Те са в Грамада, Долно Церовене, Бърдарски геран, Долни Дъбник, Старо село, Поповица, Голям Чардак и Гелеменово. Предвижда в действие да бъдат въведени нови 62 ракетни площадки, а на една да бъде променено местоположението, е посочено в правителственото съобщение..
Всяка площадка представлява опасна зона във въздушното пространство на България. И по тази причина Министерският съвет прие промени в постановлението, което определя зоните във въздушното пространство на България с ограничено въздухоплаване.
Самолетният способ за защита от град се предвижда да бъде въведен през 2019 г., е посочено в съобщението на правителствената информационна служба.
Системата за противоградова защита у нас е създадена през 1968 г. към Министерството на земеделието. Агенцията за борба с градушките защитава територия от 17 000 кв. км в силно градобитни райони в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен. В тях са разположени 8 регионални дирекции, към които има 9 командни пункта с прилежащите им ракетни площадки. Първият полигон с команден пункт е създаден в град Съединение през 1969 г.