Изследователи от университета във Вашингтон използвали стогодишна изследователска техника, за да определят точната конфигурация на хумулони – субстанции, извлечени от хмела, които дават на бирата нейния характерен нагарчащ вкус.
Макар че на пръв поглед откритието не би впечатлило средния производител на бира, то обръща наопаки резултатите, съобщени в научната литература през последните 40 години, и може да доведе до създаването на нови лекарства, които да лекуват диабет, някои видове рак и други тежки заболявания.
До момента са документирани проучвания, които навеждат на мисълта, че бирата и нейните нагарчащи киселинни съставки имат благотворно влияние срещу въпросните болести. Те действат добре и върху потушаването на възпалителните процеси в организма и дори върху загубата на тегло (тук не броим биреното коремче, което както знаем идва най-вече от мезетата към бирата).
Въпросните благотворни хумулони се получават от хмела при процеса на варенето, обяснява химикът Вернер Камински – водещ изследовател по проекта. Наред с това атомите в молекулите им се пренареждат така, че в края на процеса се получават ценни за медицината съединения.
Сега учените се опитват да открият начини да ги вложат в лекарства, които да лекуват споменатите заболявания.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във
Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и
обществото!