Американски изследователи съобщиха за пробив в изследванията на стволовите клетки. Те са успели за първи път да превърнат човешки кожни клетки в ценните за медицината ембрионални стволови клетки, съобщава АФП.
„Методът, описан от учените от Държавния университет в Орегон, едва ли ще е достатъчен, за създаването на първия клониран човек“, коментира Шукхрат Миталипов, ръководител на проекта от Националния център за изследвания на приматите в Орегон.
Той обаче е важна стъпка напред към тази цел, тъй като елиминира нуждата от използването на човешки ембриони за създаването на типа стволовите клетки, способни да се трансформират във всеки друг вид клетки в тялото.
Самата техника включва трансплантирането на индивидуална ДНК в яйцеклетка, чиито генетичен материал предварително е бил изваден. По същество това представлява вариация на метода, известен като соматичен клетъчен ядрен трансфер.
„Внимателното изследване на стволовите клетки, получени чрез тази техника, демонстрира тяхната способност да се превърнат в няколко различни клетъчни типа, в това число нервни клетки, клетки на черния дроб и сърцето“, коментира Миталипов.
Освен за клониране, иновационният метод може един ден да се използва много успешно и за нуждите на регенеративната медицина. Тъй като препрограмираните клетки използват генетичен материал от пациента, то изкуствените органи, създадени по този начин, няма да бъдат отхвърлени от имунната система на организма.
Лечението със стволови клетки дава надежда на болните от редица дегенеративни заболявания. Множествената склероза например, която може да се класифицира както като автоимунно, така и като неврологично заболяване. Амбицията на специалистите е скоро да могат да се лекуват неврологични заболявания като Болест на Алцхаймер и други дегенеративни състояния като Паркинсон. За момента тези терапии са все още в процес на клинично проучване,