Как ще общуваме с технологиите в бъдеще? 2

04.05.2012 | 16:55
по статията работи: Георги Георгиев
Революционна технология позволява на обикновени ежедневни обекти да „разберат“ по какъв начин биват докосвани и да "реагират" адекватно
Как ще общуваме с технологиите в бъдеще?

 

Дръжка на врата, която „разбира“ кога да заключи или отключи вратата единствено от начина, по който я хващаме.

Смартфон, който минава на тих режим, когато потребителят постави пръст върху устните си.

Стол, който настройва светлината в помещението от начина, по който седим върху него.

Това са малка част от хилядите възможни приложения на Touché – нова сензорна технология, разработена от екип на Disney Research и изследователи от университета Карнеги Мелън.

Touché е форма на капацитивна сензорна система, работеща на същия принцип, който стои в екраните на повечето съвременни смартфони. Тя е базирана на физичния феномен, наречен капацитивна връзка (capacitive coupling).

При капацитивния сензорен екран дисплеят е покрит с прозрачен проводим слой, който провежда електричество с определена честота. При докосване с пръст честотата на този сигнал се променя, като същевременно се създава утечка, по която част от електрическия заряд преминава към ръката (затова този тип екрани не работят при докосване с материали, направени от изолатори – нокти, стилуси, ръкавици и пр.). Така смартфонът/таблетът може да засече на кое място върху екрана е станала интеракцията с пръста и да реагира адекватно.

За разлика от стандартните капацитивни екрани, улавящи измененията в електрически сигнали с една честота, новата сензорна система е способна да следи капацитивните промени в широк честотен диапазон.

Иновацията се базира на технологията SFCS (Swept Frequency Capacitive Sensing), която позволява засичането на комплексни конфигурации на ръката и на тялото върху повърхността на даден обект. Така обектът може да „усети“ как точно бива докосван – например с един пръст, длан или с цяла ръка. Системата може да улови дори промени на положението на ръката/тялото в пространството, което позволява да изключим звука на смарфона си като например прилепим длани една към друга.

Наред с това SFCS системата е достатъчно здрава, че да може да увеличи възможностите на различни познати ни в ежедневието обекти, благодарение на поставянето на един допълнителен електрод. Тя е толкова гъвкава, че дори човешкото тяло или водата могат да се превърнат в своеобразен сензор, както можем да се убедим от публикуваното от изобретателите видео:


Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....