Екип от изследователи по случайност направи откритие, което доведе до направата на най-тънкото стъкло в света – с дебелина от едва два атома. С това си постижение, което ще бъде записано в Книгата на рекордите на Гинес за 2014 г, учените ще хвърлят повече светлина върху загадъчните свойства на стъклото, което се държи едновременно като твърдо тяло и течност, пише "Машъбъл".
Преди да направят откритието си, изследователите от щатският университет Корнел и германският Улм, работели върху създаването на графен – един от най-тънките материали в света. Листовете графен са направени от въглеродни молекули в шестостенна структура с дебелина от едва един атом.
Изследвайки създадения графен под електронен микроскоп, изследователите забелязали върху него някаква „мръсотия“. Впоследствие се разбрало, че това е двуизмерно стъкло, направено от атоми на кислорода и силиция. То вероятно се е образувало в момента, в който инцидентно нахлуване на въздух накарало листовете медно фолио (нужно за направата на графен), да реагират със стените на пещта. Въпросните стени били направени от кварц – минерал, който съдържа силиций и кислород.
Откритието ще хвърли повече светлина върху свойствата на стъклото. Повечето от веществата в твърдо състояние с висока здравина и твърдост притежават атоми, подредени в стройна решетъчна структура. Такива например са металите. За разлика от тях стъклото също получава голяма твърдост, без атомите му да се подреждат в строен ред, приличайки повече на тези в течностите.
По своята структура откритото двуизмерно стъкло много прилича на теоретичните модели за структурата на стъклото от 30-те години на миналия век, отчитат учените. В бъдеще откритието би могло да се използва в нанотехнологиите и дори при създаването на нови транзистори.