Скокът "от ръба на Космоса" е бил по-бърз от обявеното

05.02.2013 | 11:40
по статията работи: Георги Георгиев
При свободното си падане австриецът Феликс Баумгартнер е развил по-високи скорости от обявените през октомври
Скокът "от ръба на Космоса" е бил по-бърз от обявеното

Когато австрийският парашутист Феликс Баумгартнер извърши историческия си скок от височина 39 км предварителните оценки сочеха, че при свободното си падане той е успял да развие скорост от 1334 км/ч., която е 1,24 пъти по-висока от тази на звука.

Оказва се обаче, че всъщност при падането си австриецът е успял да постигне по-голяма скорост от 1348,8 км/ч, (1,25 пъти по-бързо от скоростта на звука). Това сочат публикуваните в понеделник (4 февруари) официални статистики на главния спонсор на начинанието – производителят на енергийни напитки Red Bull.

Корекции бяха нанесени и във височината на скока – точните изчисления сочат, че тя е била точно 38 километра и 969 метра или със 75,5 метра по-малка от предварително съобщената

Данните от медицинската измервателна апаратура, прикачена към тялото на Баумгартнер, показват, че в началото на скока ударите на сърцето му са достигнали до 185 в минута. За сравнение по време на изкачването му с балона с хелий, те са били между 60 и 100 в минута.

Припомняме, че скокът от ръба на Космоса бе извършен на 14 октомври над Розуел, Ню Мексико. Тогава Баумгартнер скочи и се приземи успешно на земята след свободно падане, продължило 4,19 минути. Целият скок пък (заедно с времето след отварянето на парашута) е обхванал 9,03 минути. С постижението си австриецът успя да подобри три рекорда - за скок от най-голяма височина, за най-висок полет на човек с управляван балон, както и за скорост при свободното падане на парашутист.

Освен за реклама на Red Bull резултатите от рекордното постижение ще спомогнат за изобретяването на нови спасителни системи за бъдещите космически пътешественици, за нов скафандри под налягане, както и за и персонални парашути за падания при свръхзвукови скорости. Анализът на скока ще доведе и до създаването на нови протоколи за справяне за опасни за организма състояния като въздушната емболия (насищане на кръвта с газове, познато още като декомпресионна или кесонна болест).

Повече актуализирани данни за рекордното постижение на Феликс Баумгартнер може да прочетете на официалния сайт Red Bull Stratos.


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...