Не вярвам, че всички идеи могат да бъдат приложени едновременно. Не е възможно да се намалят данъците, да се увеличат определени разходи и да се балансира бюджетът. Световната практика показва, че първо трябва да се намалят бюджетните разходи, след което може да се пристъпи към намаляване на данъците. Безсмислено е да се говори за намаляване на данъците, ако няма силна и ясна програма как да бъдат намалени разходите, а засега такава програма няма.
Що се отнася до другата идея на новия икономически екип - за развитие на фондовата борса, това не е най-големият проблем на българската икономика. За България е хубаво да има силна фондова борса, но тя ще е необходима само, ако българската икономика е силна.
Водещ:
Какви са впечатленията ви, има ли интерес в Европейския съюз към резултатите от изборите?
Д.Грос:
Те не са следени много отблизо, но общото впечатление е, че има умора сред българското население. Десет години след промените хората живеят по-зле от преди. България все още не е членка на ЕС. Това, от което се интересуват в Европейската комисия, е програмата, която ще следва страната и дали тя подпомага пътя й към Европа. Новите управляващи в България не трябва да се впускат в създаването на нови закони и да бързат да намаляват данъците. Има страни с далеч по-високи данъци от България, но те имат работеща пазарна икономика, защото законите се прилагат на практика. Това е ключът - прилагане на съществуващите закони, създаване на работещи държавни структури и очистване на държавната администрация от корупция, прилагането на законите от честна администрация, а за това трябват време, търпение и образоване на кадрите.
Водещ:
Биха ли били достатъчни за тази цел 800-те дни?
Д.Грос:
Ако бихте могли да се справите за 800 дни, би било цяло чудо, но чудеса понякога се случват. Въпреки това според мен по-вероятно е процесът да отнеме повече време. Със сигурност обаче аз самият бих искал да може да се постигне съществен напредък за 800 дни.
/Предоставено от BEF News Desk/