20% спад в цените на имотите не е съществен за банките

12.11.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Гюлев, в момента се наблюдава бърз темп на развитие на ипотечното кредитиране у нас. Какви рискове крие това в контекста на мерките за укротяване на кредитирането?

Владимир Гюлев:

Увеличаването в предлагането на ипотечни кредити е следствие от съживяване на пазара на имотите. Процесите на оживление, които се наблюдават в сектора на недвижимите имоти, от своя страна са резултат от цялостното развитие на икономиката. Това е един съвсем нормален процес, който не бива да учудва никого. Допълнителен импулс на пазара дадоха и банките, голямата част от които предлагат разнообразни продукти за ипотечно кредитиране. От друга страна - не може да не се отчита и влиянието, което отскоро оказва върху пазара, позицията на МВФ за ограничаване на кредитната експанзия, която се наблюдава в момента в България, в частност на ипотечното кредитиране.

Какво може да се очаква на пазара на недвижими имоти във връзка с предстоящото присъединяване на страната ни към ЕС?

Владимир Гюлев:

Мисля, че цените на недвижимите имоти ще продължават да се движат възходящо нагоре, което е глобална тенденция. Въпреки това в краткосрочен план е трудно да се прогнозира в каква посока ще бъде движението на цените. Някои анализатори смятат, че новината за влизане на България в ЕС вече е инкорпорирана в цените на имотите. Може да се очаква обаче и спад в краткосрочен план на цените. Подобни явления вече са факт в новоприсъединилите се страни членки на ЕС. Такива примери са Чехия и Унгария.
Как би се отразило това движение надолу в цените на недвижимите имоти върху портфейлите на банките от ипотечни кредити?

Владимир Гюлев:

Досега пазарът се характеризираше с движение на цените нагоре, което беше благоприятно както за клиентите, така и за банките. Интересен е въпросът какво влияние върху портфейлите на банките би имало едно намаляване на цените на имотите. Спад в рамките на 20-25% не би оказал съществено влияние върху кредитните портфейли на банките.

Реалистични ли са цените на имотите в България в момента?

Владимир Гюлев:

Цените зависят от пазара. Там се срещат силите на търсенето и на предлагането. Наличието на реални сделки на тези цени показва, че това са цените и те не са завишени. Известно завишаване може би има в цените на някои търговски имоти или парцели в определени райони на София, в които или липсва търсене, или то е доста слабо. Но за всеки надценен актив, общо взето, е характерна липсата на търсене.

До каква степен банките се затрудняват от липсата на достатъчно дълга история на цените на недвижимите имоти у нас?

Владимир Гюлев:

Всяка банка индивидуално решава този проблем. БАКБ например има собствен индекс на цените, както и много добра и пълна статистика за цените на сделки на недвижими имоти по райони. Добрата статистика в това отношение наистина е изключително необходима за управлението на един портфейл от ипотечни кредити. В развитите икономики такива статистики има от десетки години. За съжаление пазарът на недвижими имоти в България е с доста кратка история. С течение на времето този проблем вероятно ще бъде преодолян.

Какви са прогнозите ви за развитието на ипотечното кредитиране у нас през следващите една-две години?

Владимир Гюлев:

Наблюдаващото се съживяване в икономиката ще продължи, което е добрата новина. Силно корелирано с него е и развитието на пазара на недвижими имоти. Неминуемо продължаващото търсене на имоти ще доведе и до увеличаване търсенето на ипотечни кредити. Но следва да се вземе под внимание и желанието на МВФ за ограничаване на кредитирането. Т.е. в краткосрочен план може би ще се наблюдават известни ограничения в растежа на кредитите. Но като цяло смятам, че движението ще бъде нагоре и ще има търсене и съответно предлагане на ипотечни кредити. В тази област БАКБ в момента разработва нови кредитни продукти и нови дистрибуционни канали, които до един месец вероятно ще бъдат на пазара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...