Съвместно интервю на в-к Пари и ECON.BG
- HVB Bank Biochim е втората банка, която започва да предлага взаимни фондове на чуждестранна компания у нас. Означава ли това, че инвеститорите се научиха да влагат средства в такива инструменти?
Мадлен Минева:
- Булбанк бяха пионерите в тази дейност, като лицензираха фондовете Pioneer на UniCredito. Ние сме следващите и наистина се надяваме, че българският инвеститор вече е станал по-зрял за такъв вид вложения, тъй като те отдавнa са се наложили в страните от Западна Европа и САЩ. Това е една възможност, която допълва гамата от предлаганите банкови продукти.
- Първоначалната сума за инвестиране от 2000 EUR не е ли малко висока? Това не ограничава ли кръга на инвеститорите?
Мадлен Минева:
- Тук настъпи едно малко неразбирателство. В информацията за българските инвеститори към проспектите, които са одобрени от КФН, не са фиксирани минимални суми за инвестиране. Това означава, чe нямаме ограничения, но лично ние смятаме, че си заслужава да се инвестират по-големи суми, които са над 2000 EUR. Аз мисля, че в България вече има доста хора, най-вече от средната класа, които имат спестявания между 2 и 10 хил. ЕUR. Стремим се да привлечем частните инвеститори, това са хората с по-големи авоари в банките или, общо казано, VIP клиенти. Те са мениджъри на големи български и чужди компании у нас, служители в одиторските фирми, консултантските компании, лекари, адвокати, хора със свободни професии.
- Това глобална стратегия на Capital Invest ли е, или е конкретно за България?
Мадлен Минева:
- Не! В Австрия фондовете се предлагат без ограничения, но като се имат предвид доходите на средностатистическия австриец - 2000 EUR, предполагам, че не са някакъв проблем.
- Каква доходност са постигнали досега фондовете, които ще се предлагат и в България?
Мадлен Минева:
- Това, което държа да уточня и което е записано в допълнителната информация, е, че миналата /историческата/ доходност не представлява гаранция за бъдеща такава. Това винаги трябва да се подчертава и да е ясно на инвеститорите. В зависимост от това в какви инструменти инвестира един фонд, доходността е различна. Тези с инструменти на паричния пазар имат между 2 и 3% историческа доходност на годишна база. Тези в облигации на европейския пазар и издадени от американски компании са донесли между 7 и 9% на годишна база. Два от фондовете, които са лицензирани за България, са изцяло с американски и европейски акции, които са с кредитен рейтинг от ВВВ и нагоре. Тяхната доходност, постигната досега, е между 17 и 23% на годишна база, но трябва да е ясно, че тук говорим и за две различни валути - долар и евро, както и за това, че рискът при тях е по-голям.
- В момента взаимните фондове у нас са привлекли малка част от средства. Увеличават се мненията обаче, че те крият огромен потенциал, което се доказва и от навлизането на нови фондове. Къде е мястото на Capital Invets в очакваната конкуренция?
Мадлен Минева:
- Аз също чух много прогнози за това какъв е потенциалът в България през следващите 8 - 10 години. Очаквам в един такъв дългосрочен период привлечените активи в цялата индустрия да достигнат 100-120 млн. лв., което е прилична сума за страната. Очаквам тя да се разпредели между функциониращите в момента инвестиционни фондове, нашите фондове и тези на Pioneer.
- Колко фонда общо управлява Capital Invest и намират ли се български финансови инструменти в някои от тях?
Мадлен Минева:
- Фондовете са около 380, но в тях се включват и тези, които са предназначени за институционални инвеститори. Относно българските финансови инструменти съществува един фонд на Capital Invest с акции и облигации на страните от Централна и Източна Европа, в който е включена и България. Но фонд изцяло с български акции или облигации, който да се предлага в страната ни, няма и предполагам, че не се предвижда такъв.
- Смятате ли, че одобряване на предложението инвестиционните дружества у нас да се регистрират и на договорна основа ще стимулира пазара у нас?
Мадлен Минева:
- Всяко подобрение в нормативната база неизменно ще доведе до стимулиране на пазара на тези финансови инструменти. Още повече че тя се прави според изискванията на ЕС.
- Вашите очаквания за интереса към Capital Invest в България?
Мадлен Минева:
- Мисля, че такъв ще има, тъй като лихвите по депозитите, които дават първокласните банки в България, са доста ниски в долари и в евро. Точно това предлагаме на хората - възможност за една по-добра доходност, достъп до чуждите пазари на акции и облигации, диверсификация на риска, който се поема от клиентите при управлението на техните средства. Другият момент е, че предлагаме няколко алтернативи в зависимост от риска и доходността.