Hi-Tech инкубаторите не са запазена марка за успеха

05.08.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
България в момента излиза на световния пазар на високотехнологичните производства и услуги като държава, а не като отделни фирми



Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Статев, как функционира ICT клъстърът?

Петър Статев:

Той е създаден като организация с нестопанска цел. Наследник е на един модел за сътрудничество между частния сектор и публичните власти. Същият екип разработи стратегията за конкурентоспособност на българската ICT индустрия. Той е създаден като организация тази година и си поставя за цел да бъде националното представителство на макрониво на ICT сектора. Искам ясно да заявя, че клъстърът не се конкурира и по никакъв начин не се опитва да измести работата на браншовите организации, а по-скоро обединява техните усилия в позиционирането и защитата интересите на частния сектор в страната, а също така спомага за изграждане брендинг на възможностите за създаване на високотехнологични производства в България.

Какво очаквате да постигнете с подписания в Габрово меморандум?

Петър Статев:

Считаме, че в клъстъра сме обединили вероятно най-добрите съществуващи експерти в страната в сферата на ICT технологиите, маркетинга, управлението - хора, които разбират пазара в страната и в световен мащаб. Считаме, че тези експерти могат да бъдат изключително ценен помощник на фирмите, които ще бъдат инкубирани, позволявайки да се позиционират по правилния начин от самото начало. Да скъсят пътя им към успеха и да го направят по-вероятен. Високотехнологичните инкубатори не са запазена марка за успеха. Това са места, в които трябва да бъдат разпознати иновативните идеи и в които да се създадат условия за тяхното съществуване и превръщането им в индустрия. Този път не е лесен.

Заради конкуренцията ли?

Петър Статев:

В днешно време пазарите са глобални, ние се конкурираме с всички наши съседи и в световен мащаб. По тази причина трябва ясно да си дадем сметка, че ако се инкубират 10 или 20 фирми, не всички ще бъдат успешни. Но дори и три да са успешни, нашите цели са напълно постигнати.

Освен това клъстърът се е заел да експонира ставащото в България към подобни организации в Европа и САЩ. Ние сме горди, че ICT клъстърът вече успя да промоцира идеята за ставащото в двата бизнесинкубатора в Габрово и Варна с партньори както от Испания, така и от Германия и САЩ. Създавайки мост за трансфер на знания, опит, включително и на финансиране между споменатите страни и Hi-Tech инкубаторите в България, отново създаваме по-добър шанс инкубираните фирми да успеят и да създадат продукт, който да бъде продаван по целия свят.

Какви са позициите на България в ICT бизнеса?

Петър Статев:

Преди години си бяхме поставили за цел България да стане разпознаваемо място за работа в сферата на информационните и комуникационните технологии. А за да се случи това, са необходими няколко компонента. Първо, много добра работа с публичния сектор, защото съвременните високотехнологични производства и услуги не може да се организират без наличието на много добра инфраструктура.

Къде сме ние по този показател?

Петър Статев:

Слава Богу, този въпрос намери своето логично решение и днес България може да се похвали, че от гледна точка на свързване със световната мрежа и със световния бизнес страната ни е точно такова място, каквото е която и да е друга европейска държава. Включително и благодарение на развитието и либерализацията на пазара цените на телекомуникационните услуги паднаха значително и позволяват в България да се прави вече същият тип бизнес, който отдавна се прави примерно в една Индия. България в момента излиза на световния пазар на високотехнологичните производства и услуги. Излиза като страна, а не като отделни фирми.

Това какъв знак е?

Петър Статев:

България като локация за високи технологии стана модерна едва през последните година и половина, две. Знак за това е публикацията в сп. Business Week с едно много просто заглавие: Забравете Индия, идете в България! Това е изключително важен знак за възможностите, които страната ни започва да предлага за организирането и осъществяването на високотехнологичния бизнес. Така че България излиза на сцената и всички ние имаме задачата да се преборим за това място. А това не е лесно. Ако фокусираме условията и използваме качествата на хората, считам, че имаме добър шанс за успех.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 24.06   217 г. – Втора пуническа война: Състои се Битката при Тразименското езеро, в която картагенците, ръководени от Ханибал, организират една от най-големите и успешни...