P&I застраховането се развива заради покритието на риска извън корабната полица

15.06.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

- Господин Атанасов, изискванията за безопасност стават все по-актуални особено с предстоящото ни членство в ЕС, какво предлагате в тази насока?

Николай Атанасов:

- Оценяването на съответствието, свързано с безопaсността на продуктите, е сравнително ново направление в дейността на Булгарконтрола. Свързано е с евроинтеграцията на нашата страна и възприемането на европейското законодателство - европейските директиви от нов подход, отнасящи се до изискванията за безопасност, на които трябва да отговарят определени продукти, за да може да бъдат използвани. Тези изисквания се разработват от техническите комитети на ЕС и след обнародването им под формата на директиви за съответните продукти стават общозадължителни за съюза. В България има няколко наредби за задължително оценяване на съответствието на продукти. То се осъществява от т. нар. лица за оценяване на съответствието, които се упълномощават за извършване на тази дейност от държавата.

- Какъв е подходът към българските и към чуждите производители?

Николай Атанасов:

- Булгарконтрола е лице за оценяване на съответствието на детски играчки и строителни продукти. Фирмата е в процедура по получаване на разрешително за оценяване на съответствието на асансьори и техните предпазни устройства. Оценяването е комплексен процес, при който се извършва оценка на съществените изисквания към продукта, след което на фирмата производител се издава сертификат за съответствие /сертификатите на Булгарконтрола са международно признати/. Без него продуктите не може да бъдат продавани на територията на страната. Важно е да се отбележи, че съществува еднакъв подход към български и чужди производители, т. е. ако производителят на даден строителен продукт е европейска фирма, която е оценена от европейски лица, това не й дава право да продава продуктите си в България. Тя трябва задължително да бъде оценена и от българска компания.

- Какво представлява аварийното комисарство?

Николай Атанасов:

- Работим  с чуждестранни и с български застрахователи, както и с взаимозастрахователи - P&I клубове - клубове на корабособствениците. Когато по време на транспорт настъпят щети, ние извършваме авариен оглед, установяваме щетите и уреждаме изплащане на застрахователното обезщетение. Териториалната структурата на Булгарконтрола е разгърната и обхваща цялата страна, което позволява извършването на аварийни констатации във всяка точка на страната до час след повикването.

Важен дял от аварийното комисарство са огледите на моторни кораби, P&I интервенцията - огледи на кораби за получаване на P&I покритие, ежегодни прегледи на състоянието на кораби, изплащане безщетения при злополука с членовете на екипажа и превантивен контрол на стоки преди товарене.

Аварийното комисарство включва и предоставяне на информация във връзка с обслужването на международния застрахователен пазар и правни консултации по морски, застрахователни и транспортни въпроси, оценяване на застрахователния риск, изчисляване и изплащане на обезщетения, осъществяване регреси по искане на застрахователни компании, както и оценяване на риска при застраховане на строежи, инсталации и складове.

- Каква е организацията на дейността на  P&I клубовете?

Николай Атанасов:

- P&I застраховането се развива през последните 150 години поради необходимостта на корабособствениците от застрахователно покритие на тази част от риска, която остава непокрита от стандартната застрахователна полица за корпуса и машините на моторния кораб. Това застраховане традиционно се предлага от P&I клубовете - големите и утвърдените клубове с традиции в своята дейност са най-вече английските и скандинавските, но нараства значението и на японския P&I клуб, както и на P&I клубовете от САЩ .

В допълнение P&I клубовете предлагат застраховане на рискове, произтичащи в резултат на военен конфликт, стачки или във връзка със съдебна защита. Контролът върху клуба се упражнява от неговите членове, които се събират и дават своя вот на ежегодни събрания, но всекидневното управление е поверено на професионални мениджъри - изпълнителен директор и екип от служители.

- Как се получава правото на кореспондент?

Николай Атанасов:

- Правото на кореспондент на P&I клубове се получава чрез избиране от страна на клубовете на местни фирми с дългогодишна практика и значителен международен престиж в областта на морския сървей. Фактът, че Булгарконтрола е авариен комисар на U.K. P&I Club, The Steamship Mutual, Skuld, The Swedish Club, The Shipowners, North of England, British Marine, China P&I и други P&I клубове, е признание за нашия професионализъм.

- Какви фирми ползват услугите на Булгарконтрола - български или чуждестранни?

Николай Атанасов:

- И едните, и другите. В областта на оценяване на съотвествието работим освен с български и с много чужди производители. Услугите, предлагани от Булгарконтрола в областта на стоковия контрол и аварийните огледи, се ползват от български и чуждестранни фирми, износители и вносители на широка гама от стоки. Фирми в сферата на горивата, хранително-вкусовата и текстилната промишленост се обръщат регулярно към нашите лаборатории за изпитване и анализи.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...