Администрацията ни ще подкрепи всяка разумна инвестиция

19.03.2009 | 17:43
по статията работи:
Илия Богданов, заместник-кмет на столичния район "Нови Искър"
Администрацията ни ще подкрепи всяка разумна инвестиция


Специално за Econ.bg



На 17 март 2009 г., за втора поредна година столичният район "Нови Искър" беше домакин на конференция на инвеститорите в северната част на София
. Стана въпрос и за новия Общ устройствен план на София. Той предвижда районът да бъде превърнат в място за отдих. За да стане това обаче, бизнесът е категоричен, че трябва да се ускорят административните процедури, свързани със закупуването на терени

Дали районът в бъдеще ще се превърне в "спасително" място за софиянци, където ще могат да избягат от транспортния хаос, разговаряме със заместник-кмета на района Илия Богданов. В специално интервю за Econ.bg той маркира основните намерения, заложени в разработената от екипа му Стратегия за развитие.



Г-н Богданов, за втора поредна година район "Нови Искър" е домакин на конференция на инвеститорите в северната част на София. Каква е целта на този форум?

Илия Богданов:


Настоящата конференция има за цел да срещне инвеститорите от района и районната администрация, за да могат да се споделят общите проблеми, които вълнуват, както администрацията, така и бизнеса. Бих казал, че условията, в които се провежда тази конференция, са твърде сложни, както в страната, така и в целия свят.

Всеизвестно е, че сме в икономическа криза, в която навлязохме преди няколко месеца и която все повече се задълбочава. Параметрите й не са окончателно определени, т.е не сме стигнали още дъното. В тези условия е изключително важно какви подходи ще изберат както бизнесът, така и администрацията.

Моето лично мнение е, че инвеститорите трябва да бъдат изключително внимателни, тъй като икономическите условия са много сложни и само онези, които са добре подготвени, ще могат да се справят успешно.

Това, което зависи от нас като районна администрация, е да разгледаме предложенията на инвеститорите и да потърсим един много по-кратък срок, за да бъдат реализирани техните инвестиционни намерения, които преди по една или друга причина са срещали отказа на администрацията.

Сега е моментът да се преразгледат някои планове и да се даде възможност на инвеститорите да инвестират там, където преди са имали желание да го направят, за да може икономиката да сработи по-бързо и антикризисно – т.е., ако някой инвеститор е имал намерение да построи нещо и му е било отказано или теренът не е бил отреден за такава цел, сега трябва ускорено да се направи ново преразглеждане и да се даде възможност на този инвеститор да реализира проекта си, с което да отвори работни места и да започне да плаща данъци впоследствие.

Изключително важно е в тези кризисни условия самата инвестиция да бъде оценена много разумно от инвеститора. В това отношение първото нещо, с което трябва да се съобразят инвеститорите, е, че трябва да подбират енергоспестяващи технологии.

Важно е енергоспестяващите, материалоспестяващите икономии да бъдат с висока прозводителност, тъй като е всеизвестно, че нашата икономика по този показател значително отстъпва на западноевропейските, което ни прави неконкурентоспособни. Когато се готви едно инвестиционно намерение, трябва да бъдат взети предвид 3 фактора - енергоемкост, материалоемкост и производителност на труда.

Изключително важно е бизнесът да се ориентира към онези производства, дейности и услуги, които да бъдат ефективни, тъй като през последните десетина години видяхме, че икономиката беше във възход. Един от пороците на това развитие обаче беше, че се направиха много кухи инвестиции, които сега са практически мъртви, не работят. Построиха се много хотели, много непроизводствени мощности, които сега ще дадат отрицателен резултат. Кризата по своя характер е и катарзис и ще може да отсее слабоработещите и неподготвените и ще даде шанс на онези, които имат разумни и рационални идеи.

Какво е заложено в Стратегията за развитие на района?

Илия Богданов:


Със стъпването си в мандат, ние за един кратък срок изготвихме Стратегията. Тя е съобразена със стратегията за развитие на София. Подчертавам, че това е първата стратегия за развитие, изработена от районна администрация и внесена в Столичния общински съвет. Тя е преминала през всички комисии с положително становище. Надяваме се съвсем скоро да бъде приета.

Целта ни е след приемането да търсим финансиране по различните мероприятия, които сме заложили. Стратегията съдържа 10 раздела, в които сме посочили най-важните и приоритетни неща, които трябва да се развиват в район Нови Искър – инфраструктура, благоустрояване, ВиК и всички аспекти на общественото развитие.

Едно от първите неща е газификацията на район Нови Искър. Газифициращата фирма ще бъде "София газ", която е лицензирана за нашия район. В момента вървят технически разговори. Надяваме се, че до края на годината ще започне газифицирането на района. От наша страна ние сме предоставили терени за разполагане на техните газоразпределителни станции, така че това е въпрос на време. Смятаме, че това ще подобри и екологичната обстановка в района и ще даде възможност и на бизнеса да ползва газта като енергийна суровина.

Вторият много важен въпрос е довършване на колектора по канализацията, който е срещу стадиона в града, както и довършването на канализацията. Във фази на идейно проектиране са канализациите на кварталите "Изгрев" и "Гниляне". В същото време, на фаза идейно проектиране е канализацията на Доброславци. Във фаза работно проектиране вече е проектът за канализация на Чепинци, Световрачене, Негован. Във фаза за възлагане за изпълнение е канализацията с пречиствателна станция във Войняговци. Считам, че ако реализираме тези наши намерения, въпросът с канализацията на района ще бъде до голяма степен решен.

Друг по-сериозен проект, който е залегнал в стратегията, е главният път, който минава Искърско дефиле. Той е включен в лот София-Мездра и тази година трябва да започне неговата реконструкция и преасфалтиране. Ние сме разработили проект за кръстовища, за да може градският център да придобие един приветлив вид – с пешеходна и търговска зона. Ще отклоним движението по обходен път в посока жп гара Курило, оттам покрай Катинска река и ще се излезе на моста в посока Дефилето. Това ще даде възможност центърът да се развие наистина както трябва.

Някои от другите неща, по които сериозно работим и сме заложили в стратегията, вече са налице – през миналата година изградихме четири нови спортни игрища в кварталите "Курило", „Войняновци”, „Подгумер” и „Чепинци”. Това са многофункционални спортни игрища с изкуствена настилка. Смятаме, че тези съоръжения трябва да се използват максимално, младите хора да спортуват все повече, да ги отклоним от вредните навици.

Другото, което е заложено и има частична реализация, е изграждането на детски площадки. Вече са изградени 5 детски площадки през изминалата година. Тази година ще продължим в същата насока.

В кореспонденцията си с бизнеса, който се обръща към нас, ние се стремим да сме максимално оперативни, разбирайки проблемите, които те изпитват в момента и да съдействаме в рамките на закона.

От къде ще намерите финансиране за проектите, които изброихте?

Илия Богданов:

Изграждането на канализацията, заедно с главния колектор за града е по програма ИСПА. Процедурите там са изпълнени докрай. Очакваме да започне изпълнението, тъй като средствата за осигурени. Във „Войняновци” финансирането ще бъде от приватизационния фонд на Столична община. По вече изградените проекти финансирането беше от бюджета на район "Нови Искър".

За онези неща, които сме заложили в стратегията за тази и следващата година, работим по различни направления за осигуряване на средства – както по бюджета и от приватизационния фонд, така и по европроектите. Малко сме ограничени в това отношение.

Не можем самостоятелно да правим проекти и да ги защитаваме пред институциите, тъй като сме районна администрция, т.е можем да кандидатстваме само чрез Столична община, което създава административни затруднения.

Въпреки това сме подели много инициативи и всичките въпроси сме ги вкарали в комисиите на Столична община и оттам ще чакаме положително становище, за да могат да бъдат заложени за финансиране.

Основното, което искам да подчертая, е, че тази стратегия отговаря на обществените очаквания. Тя е изградена след много широка дискусия както в предизборните срещи, така и след като влязохме тук като ръководство. Тя до голяма степен отразява точно това, което хората очакват да се случи. Тъй като районът има невероятен потенциал за развитие - има доста терени, които могат да бъдат използвани, има добри природни дадености, на които биха могли да се развият много инициативи.

Пак подчертавам, че е от изключително значение бизнесът много внимателно да преценява инвестициите си и да координира действията си с районната администрация, а ние ще бъдем отворени за обсъждане.

Каква е общата стойност на проектите, предвидени в стратегията?

Илия Богданов:

Стратегията е документ, в който не се посочват стойности. Тя набелязва цели, приоритети и начини за тяхното постигане. След като бъде приета от Столичния общински съвет, ще преминем към разработване на програма, в която ще разпишем и стойностите.

Ние сме предложили своя инвестиционна програма пред Столична община, където всяко едно от мероприятията е разчетено, имаме предварителни сметки и стойностите са много големи. Друг е въпросът доколко ще бъдем удовлетворени. Само за тази година нашите намерения са да искаме 210 млн. лева, тъй като стратегията е за периода 2008-2011 г. Имайте предвид, че бюджетът, който Столичен общински съвет гласува и с който разполагаме в момента, представлява 60.4% от миналогодишния ни отчет, тоест за тази година са ни отделени значително по-малко средства. Всяко едно мероприятие ще трябва да го мотивираме, да го доказваме и да искаме финансиране за него, за да може да бъде реализирано.

Районната администрация разработвала ли е някакви антикризисни мерки?

Илия Богданов:

Не мога да кажа, че имаме законови възможности за набелязване на антикризисни мерки. Моето лично мнение е, че самият характер на бюджета има елементи на антикризисни действия.

Преди всичко бизнесът е този, който трябва да търси атикризисните действия. Това, което ние можем да направим, е да ускорим всяка една процедура, от която бизнесът има нужда, до минималните законовоопределени срокове, тоест да реагираме много бързо на предложенията и исканията на бизнеса. Като район не представляваме някаква икономическа структура, която да играе на пазара, да се опитва да постига печалби и чрез тях съответно да насочва инвестициите. Нашата роля е малко по-специфична.

Естествено, нашето поведение е антикризисно – високо ниво на бюджетната дисциплина, разумно насочване на средствата, които ни се отреждат по бюджета, главно за благоустрояване, за подобряване на пътната инфраструктура, за да може по този по този начин пряко и косвено да подпомагаме бизнеса и да създаваме условия за привлекателна инвестиционна среда.

На срещата на инвеститорите беше акцентирано, че ще се насочат усилия в изграждане на зони за отдих. Може ли да се твърди, че районът е концентрирал усилия именно в областта на туризма?


Илия Богданов:

Не точно. Нови Искър има сериозни индустриални предприятия на своята територия. Те са от много години. През периода на прехода се претърпели сериозна промяна в профила си на дейност, така че ние ще съдействаме за развитието на района, както в индустриалното развитие, така и в екологичночисти и високоефективни производства, а в същото време ще даваме възможност и за създаване за зони за отдих, за да могат да се използват природните дадености. Тук инициативата на бизнеса е от изключително важно значение.


Интервю на Апостол Апостолов, Econ.bg
Снимки
: Вестник "София север"
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...