Ако имате съмнителна банкнота, предайте я в БНБ

28.12.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Предстои обновяването на защитата на 50-те лева

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Mанчев, след присъединяване на страната ни към еврозоната ще печатаме ли евробанкноти?

Цветан Манчев:

Решението по този въпрос е единствено от компетенцията на ЕЦБ. В Стратегията си за развитие до 2009 г. БНБ е заявила твърдо намерението си да поддържа високо технологично ниво на печатницата на БНБ. Усъвършенстваме нейния мениджмънт, качеството, сигурността и ефективността на банкнотното производство, за да изпълним изискванията на ЕЦБ. На този етап са извършени необходимите анализи на тези изисквания и се разискват възможностите за оптимално позициониране на нашата печатница на пазара на евробанкноти след либерализацията му от 2012 г. Търсим и задълбочаваме партньорството на печатницата с производители на евро, ползващи се с безупречна репутация на пазара, за да си осигурим необходимите конкурентни предимства в дългосрочен аспект. 

Централната банка въведе нова емисия от два лева. Oбявихте, че и други емисии на банкноти ще бъдат подменени. Защо се налага това?

Цветан Манчев:

Животът го налага. Развитието на технологиите и знанието, поевтиняването на компютърната и печатарската техника и увеличаването на нейната достъпност след либерализацията на пазарите в световен мащаб принуждават емисионните банки и производителите на банкноти да реагират гъвкаво на предизвикателствата от страна на фалшификаторите. Продължителността на живот на банкнотите се скъсява и от високите темпове на икономическата активност у нас. В БНБ анализираме тенденциите, приели сме стратегия за развитието на наличното парично обращение в България до 2009 г. и я реализираме последователно с подкрепата на банковата общност. Тази година беше приета и адекватна на европейските изисквания регулативна рамка на този процес чрез промени в Закона за БНБ и нова Наредба 18 за контрол върху качеството на банкнотите и монетите в наличното парично обращение. Част от този процес е и усъвършенстването на защитата на българските банкноти. Следващата банкнота, чиято защита ще обновим, е с номинал от 50 лв. Разбира се, ще останем верни на добре действащата до момента практика и БНБ своевременно ще информира населението и банковата общност за извършените промени с цел лесното налагане на банкнотата в паричното обращение. 

Предстои влизането в сила на новата Наредба за обмяна на повредени банкноти и монети в обращение. Кои са основните й цели?

Цветан Манчев:

Основните цели на Наредба 18 на БНБ са да увеличим качеството и сигурността на паричното обращение, постепенно да въведем добрата европейска практика у нас и по този начин да гарантираме безпроблемната замяна на лева с еврото. Искам да обърна внимание, че постигането на горните цели не може да стане без съдействието на банковата общност, населението и медиите. БНБ съзнава това и прави необходимото за постигането на нужния синхрон. Съществена крачка в тази насока са подготвените законодателни промени и измененията в регулациите. Скоро ще издадем и стандартите за професионална работа с банкноти и монети, за изискванията към техниката за обработката им и за машините за самообслужване с пари, каквито например са банкоматите. 

По какъв начин тези промени засягат хората?

Цветан Манчев:

Наистина част от промените в регулативната рамка засягат населението, което налага измененията да бъдат широко популяризирани. За съжаление все още има български граждани, които не знаят как да постъпят, когато се усъмнят в истинността на дадена банкнота. А процедурата е следната: ако получат такава банкнота, веднага трябва да потърсят съдействие от МВР, или да я предадат в централната банка. Трябва да се знае, че ако притежателят на "съмнителна" банкнота я задържи и не я предостави на компетентните органи, той извършва закононарушение. По-важното обаче е, че опитите те да бъдат използвани повторно в паричното обращение пречат на БНБ своевременно да идентифицира и отстрани от обращението фалшивите и негодни пари.

За щастие по-често банкнотите, за които хората се съмняват, че са емитирани от БНБ, се оказват само негодни за връщането им в паричното обращение. Такъв е случаят от последните дни с банкноти от 100 лв. Още преди няколко месеца БНБ е информирала търговските банки, обменните бюра и финансовите къщи как да действат с посочените банкноти. Това обаче не отменя задължението на населението "съмнителни" банкноти да бъдат предавани по съответния ред в МВР или БНБ. След края на март 2006 г. и търговските банки ще са задължени да приемат "съмнителни" банкноти като споменатите, което ще облекчи още повече населението за тяхното своевременно предаване и отстраняване от обращението.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...