БИБА иска равни и прозрачни условия за дейността на всички икономически субекти

04.09.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg

Николай Бабев, изпълнителен директор на БИБА, за Радио "Свободна Европа"

 

Какво предвиждат новите мерки и правилно ли те са наречени радикални?

Ние си мислим, че действително в случай че бъдат приложени на практика, някои от тези мерки биха могли да бъдат определени като радикални. Като пример мога да посоча промените в Закона за ДДС, които ние предлагаме. Като радикално може, разбира се, да се счете нашето предложение за диференциране на данъка върху добавената стойност, като той бъде намален за хранителните стоки и за дейностите в строителната индустрия.

Какъв резултат смятате, че може да бъде постигнат от въвеждането на тази мярка конкретно за ДДС?

Ние смятаме, че ще има общ положителен ефект върху икономическата дейност в страната, като се базираме на опита на други страни, в които тази диференциация на практика е извършена и функционира доста сполучливо. Положителният аспект при хранителните продукти специално ще бъде почувстван на един доста широк фронт, като той ще бъде забелязан при потребителите, които ще получат по-ниска цена на продуктите. Предполагаме, че събираемостта по този начин ще се повиши значително.

Какво означава да бъде създадена етична и устойчива бизнессреда и в какви срокове може да бъдат постигнати успехи?

Ние считаме, че постигането на етична и устойчива бизнессреда би трябвало да бъде основна цел на новата администрация. Ние, разбира се, не отричаме това, което е постигнато досега, като изрично отбелязваме в нашето писмо, че бизнесклиматът в България е благоприятен, но би могъл да бъде още по-благоприятен за икономическите субекти.

Под етична и устойчива бизнессреда разбираме такава среда, в която всички икономически субекти биват третирани еднакво. Законите биват прилагани еднакво за всички икономически субекти, законодателството е прозрачно, мерките, които правителството предприема, са предсказуеми.  С една дума се създават равни и прозрачни условия за дейността на всички икономически субекти.

Можем ли да кажем, че вашите предложения изразяват вижданията на чуждите инвеститори в България?

Мисля, че решително можем да го кажем това, тъй като в нашата организация членуват около 160 фирми в момента, които представляват над 70 процента, 75 даже от обема на чуждите инвестиции, извършени до този момент в България. И тъй като допитването беше до всички членове на нашите фирми, преди да напишем това писмо, и получихме от тях становища - да, може да се счита, че това е преобладаващото мнение на чуждите инвеститори.

Досегашните действия на новите управляващи дават ли ви основание да смятате, че ще бъдете чути?

Да, мисля, че ни дават основания. Ние поддържаме много тесни отношения с новите лица в администрацията, очаквам ги да бъдат гости на нашите традиционни месечни срещи, които започват съвсем наскоро. В нашето писмо отправяме покана и молба до министър-председателя за среща с представители на нашата асоциация. Надяваме се, че той ще откликне.

 

/Предоставено от BEF News Desk/

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...