Балканите могат да се превърнат в едно от най-атрактивните места за инвестиции

29.05.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Елиас Антонакакис, експерт "Инвестиционно промоциране", UNIDO ITPO Атина, специално за BEF News Desk

Как UNIDO ITPO Атина подпомага технологичното развитие и инвестиционното промоциране в Югоизточна Европа? Какви са вашите дейности и каква е целта на настоящата мисия в България?

UNIDO ITPO Атина е част от мрежата на UNIDO в целия свят. Имаме повече от десет офиса по света – Милано, Болоня, Париж, Варшава, Москва, Токио, Сеул, Бахрейн, Пекин, Шанхай. Офисът в Атина, тъй нареченият офис за технологично и инвестиционно промоциране, се занимава с мобилизиране на гръцки капитали, на гръцкия бизнес и промоцирането му в развиващите се страни. Фокусираме върху Балканите и Северна Африка и сме особено заинтересовани да промоцираме гръцкия бизнес в тези части на света. Целта на настоящата ни мисия в София е да набележим инвестционни проекти, които да бъдат оценени по методиката на UNIDO и да бъдат представени на гръцките бизнессреди и по света чрез офисите на UNIDO. В същия контекст посетихме Югославия миналия месец.

Ние сме особено заинтригувани от Югоизточна Европа и участваме в комитета и в конференциите по инициативата Бизнес информационен център за Югоизточна Европа, за който отговаря Българският Икономически Форум /БИФ/. Доста сме мобилни в района и целта ни е в бъдеще да организираме инвестиционен форум в Гърция, където да представим всички тези проекти.

Как оценявате инвестиционния климат в Югоизточна Европа?

Имайки предвид настоящите и миналите военни конфликти в района, инвестиционният климат е малко рискован за чуждите инвеститори. Малка е вероятността някой да се насочи да инвестира в Косово или в Босна. Понастоящем има военен конфликт и в Македония. Но същевременно има и центрове като Югославия и България, Албания, Хърватско и Словения, а да не забравяме и Турция, където има доста добри възможности за инвестиции. Мисля, че ако конфликтите се уталожат и мирът надделее, Балканите могат да се превърнат в едно от най-атрактивните места за инвестиции.

Но ако установяването на мира на Балканите отнеме повече време от очакваното, мислите ли, че това може да влоши инвестиционния климат и в стабилните страни като България?

От една страна да, защото идваш да инвестираш в район, който не е стабилен. Но в по-тясна перспектива, от гледна точка на страната, ако някой е решил да установи бизнес в Югоизточна Европа, определено най-добрата опция е България.

Кои са силните и слабите страни на инвестирането в района, с оглед на вашия опит?

Силните и слабите страни се определят чрез параметрите на желанието и решимостта на инвеститорите да инвестират тук. Факторите са политическа стабилност, стимули, големината на пазара и, разбира се, образователният ценз на населението. Оказва се, че България е оптималната възможност в региона, защото е политически много стабилна и играе водеща роля в региона. Доказателство за това е и фактът, че България е фокусната точка на Бизнес информационния център за Югоизточна Европа.

Аз идвам от Гърция и знам, че много гръцки фирми вече работят в България. Близостта в географски и културен аспект играе благоприятна роля за гръцките инвестиции в България.

Според вас, кои сектори в Югоизточна Европа имат най-голям потенциал за инвестиции и развитие на бизнес?

По принцип това са инфраструктурните сектори – нови пътища, нови предприятия, енергетика, комуникации.

/Предоставено от BEF News Desk/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...