Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Госпожо Делчева, каква ниша за бизнес са биологичното земеделие, екологосъобразното животновъдство и екотуризмът?
Снежка Делчева:
Засега съществуват по-големи възможности за реализация на биологичните продукти на външните пазари. Българската ниша на тези продукти по редица причини е твърде ограничена. По-високите цени на тези продукти ограничават потребителите поради стеснените им покупателни възможности. Те предпочитат по-евтините конвенционални продукти, дори и не толкова здравословни.
Има ли министерството на земеделието и горите специална политика към биологичното земеделие?
Снежка Делчева:
Да, има. Разработено е и се прилага законодателство за биологично производство - Наредба 22 за производство на растения и Наредба 35 за производство на животни. МЗГ съвместно с партньори разработва Национален план за развитие на биологичното земеделие. Създадена е Комисия по биологично земеделие за подпомагане на министъра на земеделието по въпросите, свързани с биологичното производство. Министърът на земеделието и горите одобри и издаде разрешително на първия национален контролен орган СЖС /SGS/ в България, който упражнява контрол над биологичните производители и сертифицира продуктите им. В скоро време се очаква да се появят и други контролни органи.
Комисията по биологично земеделие разработи и утвърди информационна стратегия за запознаване на производителите с изискванията на законодателството и възможностите за подпомагането им по мерките на програма САПАРД. Ежегодно се провеждат семинари за популяризиране на биологичното производство и за запознаване на производителите със специфичните изисквания на наредбите.
За популяризиране на българските биологични продукти на вътрешния и външните пазари МЗГ участва самостоятелно и в партньорство в ежегодното организиране на празника на биологичното земеделие в страната и в световни изложения. От две години МЗГ участва със собствен щанд на Биофах - ежегодното световно изложение на биологични продукти в Нюрнберг, Германия. За изложението през 2005 г. МЗГ е предложило да се наеме щанд от 60 кв. м, за да обедини всички български биологични производители под един "покрив" - България. Заявка за участие са дали 10 фирми.
За облекчаване на финансовите разходи на производителите на биологични продукти МЗГ е поело разходите по заплащане на площта на щанда.
По ваша преценка пред какви основни трудности са изправени биологичните производители?
Снежка Делчева:
Трудностите са преди всичко финансови. Производителите трябва да заплащат скъпоструващата такса за получаване на сертификат за биологичен продукт.
Разрешените за употреба торове и препарати за растителна защита според законодателството за този вид производство са много по-скъпи и трудно се намират у нас, с което биологичните продукти се
оскъпяват твърде много и трудно се реализират на пазара. В повечето страни, където биологичното производство е силно развито, по-високите разходи на производителите се покриват от консуматорите. Те
заплащат разликата в стойността на биологичния продукт за това, че им се предоставя здравословна храна и се опазва околната среда от замърсяване. С други думи, потребителите заплащат за получените
екологични ползи на обществото. У нас процентът на потребителите, готови да плащат по-високите цени на биологичните продукти, е твърде нисък.
Как вътрешният пазар за такъв вид продукти би могъл да се разшири?
Снежка Делчева:
Преди всичко е необходима правилна маркетингова стратегия. Първата крачка вече е направена. Създаде се сдружение на биологични фермери и организации, Биопродукт БГ, което си е поставило голямата цел да работи дългосрочно по развитието на пазарните възможности за биологични продукти в България. Вече е факт и първият щанд на такива стоки, който наскоро беше открит в Централни хали в столицата.
През какви трудности ще минат производителите на биологични продукти, за да излязат на западните пазари?
Снежка Делчева:
Не мисля, че ще има сериозни трудности, при положение че продуктите имат сертификат и напълно отговарят на изискванията на законодателството. Не е тайна, че досега българските биологични продукти се предлагаха изключително на външните пазари. Считам, че това е възможност, а не трудност, защото все още съществуват свободни пазарни ниши за биологични продукти и българските производители трябва да се възползват от това.
Каква експертна помощ може да им окаже вашето министерство?
Снежка Делчева:
Министерството на земеделието и горите разполага с експерти, които могат да предоставят компетентен отговор на всички въпроси на производителите, свързани с българското и европейското законодателство, политиката на МЗГ в тази сфера и за съществуващите възможностите за подпомагане. В МЗГ се поддържат списъци на българските и чуждестранните контролни органи. Имаме възможности за информиране на производителите.
Трябва ли българия да е страна, чиста от генномодифицирани организми?
Снежка Делчева:
Като представител на отдел Агроекология считам, че България трябва да е чиста от ГМО. Процесите, които предизвикват тези организми в човешкия организъм и околната среда, са все още неизяснени, поради което трябва да се въведат по-строги мерки и ограничения за това производство. За осигуряване на по-висока степен на безопасност за хората и околната среда производството на ГМО трябва да се ограничи само в държавни институти или лаборатории за експериментални цели. Свободното им пускане в околната среда би довело до непредвидими и невъзвратими въздействия върху човешкия организъм и върху биоразнообразието, но това ще бъде решено от предстоящия закон за ГМО.