Бъдещето на града е свързано с високотехнологичните производства

10.11.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Безработицата отдавна не е проблем за Габрово

 

Г-н Белчев, какви усилия полага водената от Вас администрация, за да създаде условия за по-добър живот на габровци и да ги задържи да останат тук?

Богомил Белчев:

На първо място чрез стимулиране създаването на допълнителни работни места - чрез привличането на инвеститори и оказване съдействие на местния бизнес за разширяване на производството. Тук трябва да подчертая, че създаването на работни места само по себе си не е достатъчно, защото безработицата отдавна не е проблем за Габрово – тя се движи в рамките на 5%.

Големият проблем е по-скоро намирането на подходяща и добре заплатена работа на завършващите специалисти. Така че всеки инвеститор в Габрово е добре дошъл, но по-големите ни очаквания са да дойдат високотехнологични инвеститори, които са в състояние да поемат висококвалифицирана работна ръка, включително инженерна от Техническия университет. Изключително големи надежди залагаме на местните фирми, най-вече малките частни фирми, които се създадоха през 90–те години, утвърдиха се и голяма част от тях в момента определят икономическия облик на града, мерят ръст с фирми извън България, а продукцията им е на високо технологично ниво. Можем да споменем фирмите КМК, Пластформ, Терахим. Много приятна изненада за мен беше приватизацията на фирмата за пластмасови изделия "Капитан дядо Никола". Турските й собственици запазиха производството, стремят се да го разширят, модернизират техниката и фирмата се развива добре.

Има ли заявен интерес от нови инвеститори ?

Богомил Белчев:

Да , водени са разговори с холандска и германска фирми. Тук трябва да кажем, че ние като община се стремим да създадем най-добрите условия на инвеститора, но процесът е многостранен, има различни фактори, които влияят на инвеститора. Например фактът, че ние не сме изостанал район, който може да получи привилегии в плащанията на данъци. Трябва да подчертая, че всеки инвеститор в Габрово ще получи квалифицирана работна ръка и добра производителност, но трябва да предложи от своя страна достойно заплащане на хората.

Големи очаквания залагаме на една площадка от 60 декара, която продадохме наскоро в Северната индустриална зона. Там инвеститорът има намерение да направи Технозона – да изгради всички комуникации, да построи халета, които да предоставя на фирми-производителки. По този начин ще се реши един наш проблем – често външни фирми желаят да дойдат и направо да настанят производството си някъде. Но общината не разполага с готови сгради. Засега се въздържам да спомена името на инвеститора, само ще кажа, че  вече е построил в друг български град подобна Технозона, която се развива успешно. Самият той ще произвежда тук печатни платки, което означава веднага работни места за квалифицирани специалисти. Като добавим към това и започването на работата на Високотехнологичния бизнес инкубатор, който ще подпомага този вид дейност, мисля, че бъдещето на Габрово е свързано с високотехнологичните производства. Не случайно в Плана за регионално развитие на България Габрово е определен като Зона за ускорен икономически растеж.

В Общинската стратегия за развитие туризмът е посочен като важен приоритет. Накъде са насочени усилията на общината?

Богомил Белчев:

Трябва да уточня, че ние не се заблуждаваме, че туризмът ще реши проблемите на общината ни – на това могат да се надяват общините по Черноморието или едно Банско, например. Туризмът за нас е само съпътстващ, но това не означава, че няма да направим всичко, което зависи от нас, за неговото развитие. Регионът на Габрово разполага и с природните дадености, и с добрите традиции, за да претендира за привличането на туристите. Но преди това имаме да решим някои проблеми. На първо място с изграждането на хотелска база – трябва да признаем, че тя е доста амортизирана, а на Габрово му прилича един Четиризвезден хотел. Затова Общината ще предостави в скоро време един добър терен в Централната част специално за построяване на хотел. Дано да се намери инвеститор! Освен това, предстои изграждането на нов хотел на Етъра, както и основен ремонт и преоборудване на хотела-страноприемница в самия Етнографски комплекс. Наша грижа е и поддържането на добри подходи към туристическите райони. Към ЕМО "Етър" в момента поддържаме градски автобуси на 10 минути. Ще работим за ремонтиране на пътищата, тротоарите, за благоустрояването на този район. Веднага се прехвърлям към Боженци – другият гръбнак на туризма в града. В момента има интерес на инвеститори за района от село Кметовци до резервата Боженци, но общината трябва да подобри инфраструктурата там и най-вече водоснабдяването и канализацията. За съжаление, проектът ни за генерално водоснабдяване на стойност 800 000 лева не спечели, но ще продължим да работим за евентуалното изграждане на локални пречиствателни станции. Много идеи има и за развитието на местността "Узана" като модерен  курорт, който да се използва добре през всички сезони. В Териториално-устройствения план сме предвидили строителство на още две ски-писти, на писта за биатлон, стадион, водно огледало, лифт от село Зелено дърво до Узана, няколко хотела.

Пътищата в общината, уличното осветление, градинките, местата за отдих – това са важните показатели, определящи облика на един град. Удовлетворен ли сте от направеното?

Богомил Белчев:

Първо трябва да подчертая, че Габрово е много дълъг град с много разклонения  и трудно може да се обхване и поддържа. Признавам, че до сега успяваме в една ограничена площ да постигнем условия, нормални за обитаване. Това е преди всичко Централната част и гъсто населените квартали. Длъжници сме на по-отдалечените квартали, в някои от които липсва канализация. Затова много залагаме на проекта от ИСПА за реконструкция на канализацията, строителство на водопроводи и нови канализации на стойност 32 млн. лева, който ще осъществим с Водоснабдяване и канализация - Габрово. Близо 1 милион лева ни струва реконструкцията на един от основните габровски булеварди "Могильов". За жалост, големите наши строителни планове бяха блокирани от природните бедствия. Пет пъти Габрово беше "ударено" през годината, а щетите се изчисляват на милиони левове. Само 20% от исканията ни пред Комисията за бедствия и аварии  са удовлетворени. Налага се да вадим пари от бюджета, за да отстраняваме най-големите поражения – свлачища, пътища.

Не можем да не засегнем в този разговор "болната тема" – Газификацията на Габрово.

Богомил Белчев:

Трябва да кажа със съжаление, че газификацията попадна в неефективни ръце. И за още по-голямо съжаление, габровският Общински съвет си затвори очите пред фактите, а те са, че швейцарската "Солби С.А.", която държи основния пакет акции в дружество "Централгаз", няма да се справи, и й даде пак отстрочка. Аз смятам, че така агонията се удължава, че и другата есен в Габрово няма да има газ, което влияе негативно на развитието на града като цяло.

Изходът?

Богомил Белчев:

Най-разумното, което трябва да направи инвеститорът, е да се оттегли и да освободи пътят на други. Габровската икономика се нуждае от тази газификация и е предателство всяко едно забавяне.

 

Интервю на вестник "Форум"

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 04.07   1054 г. – Свръхнова с наименование SN 1054 е забелязана за пръв път от династията Сун, араби и вероятно от американски индианци в близост до звездата Зета Таури. За...