Бъдещето на община Разград е в туризма

17.01.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Сериозен интерес за инвестиране има от фирми в сферата на услугите

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Г-н Бояджиев, как оценявате икономиката на община Разград, в кои сектори има подем?

Денчо Бояджиев:

Голяма част от предприятията, които навремето определяха физиономията на общинската икономика, изчезнаха в периода 1997-2000 г. След приватизацията им в тях не се наляха свежи пари и производствата спряха. Това рефлектира в ръста на безработицата и областта като цяло е на четвърто място в негативната класация. Но в града вече се появиха първите бели лястовици на икономическото оживление. Например сега в Разград се строи обувно предприятие, изцяло съобразено с изискванията на европейските пазари. В него ще бъдат разкрити 200 работни места. Инвеститор е наш съгражданин, който от дълги години живее в Русия. Сериозен интерес има от фирми в сферата на услугите. Работи се по няколко проекта в областта на търговията и хранително-вкусовата промишленост. Строят се два големи търговски центъра, има проект и за трети, чието изграждане ще започне през тази година. В тях ще бъдат ангажирани минимум по 150-200 души. 

С какво общината подпомага тези инвестиции?

Денчо Бояджиев:

Например осигуряваме захранването с ток и вода, намираме подходящи площи. По линия на конверсията Разград заедно със Симитли са първите общини, които разработиха проект за 2.030 млн. EUR за превръщане на бивше военно поделение в бизнесинкубатор. В момента тече процедура за избор на изпълнител чрез Министерството на регионалното развитие и благоустройството. До края на януари той ще бъде избран. На този терен общината ще осигури комуникациите, газо- и водоснабдяването, електрификацията и благоустрояването. Има голям интерес да се инвестира в тази зона. Например прави се проучване за производство на биодизел. 

А какви инфраструктурни проекти са в ход с участието на общината и частния сектор?

Денчо Бояджиев:

Тук също има голям интерес, но още е рано да оповестявам намеренията ни. Големият резерв на общината е в туризма. През декември в МРРБ подписахме по програма ФАР инвестиционна схема за целия Североизточен регион, съставена от 14-15 проекта. Нашият проект е за развитие на зоната за туризъм Пчелина до Разград. Той е за 296 хил. EUR. Това е емблематична за града местност. В нея се изгражда голф игрище - третото на Ер София. През тази година то ще бъде завършено. Предстои залесяването на терените около язовира. Конната база, която до миналата година се ползваше от МВР, също ще стане част от комплекса.

Инвестицията е изцяло на Ер София. Те закупиха общински терени, облагородиха ги, направиха игрището, ще строят хотел. Отделно по линия на културния туризъм от две години работим по програма за развитие на резервата Абритус - античен римски град. През 2005 г. цялостната експозиция бе обновена. Това е атрактивен обект с голяма посещаемост. Наскоро тук бяха туроператорите от Варна, за да направят заявките си за 2006 г. Те проявяват интерес и към тракийската гробница в близкото село Свещари, както и към с. Побит камък, където има етнографски комплекс, показващ бита на капанците. За поддържането им получихме финансиране по европейски програми над 200 хил. EUR през 2005 г. В Разград все още няма добре изградена хотелска база, но и тук има раздвижване. Два са новопостроените хотели, още два се реконструират, заложено е строителството на още един. Те са тризвездни с по 50-60 легла. 

 

  • Все още има шанс за стъкларския завод "Диамант". Един от мастодонтите на някогашната стъкларска индустрия - разградският завод Диамант, днес пустее. Кметът Денчо Бояджиев не крие разочарованието си, че турската компания Шишеджам предпочете Търговище пред мощностите в Разград. Ще направим обаче всичко възможно да запазим някои от специфичните производства на Диамант, казва той. Технологиите за армирано и водно стъкло все още са на територията на някогашния завод. В началото на тази година кметът ще посети заводите на Шишеджам в Турция, за да се срещне с ръководството. Целта ми е да ги убедим да запазят тези производства в Разград, казва той. 
  • Имаме претенции, че Разград е най-чистият град в страната. Тук е едно от най-модерните сметища, в което общината е инвестирала 7 млн. лв., а през т. г. ще вложим още 2.5 млн. лв. за разширяването му. Има три оферти за изграждане на предприятие за дълбочинна преработка на битовия отпадък на територията на сметището и до 2007 г. изграждането му ще започне.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 04.07   1054 г. – Свръхнова с наименование SN 1054 е забелязана за пръв път от династията Сун, араби и вероятно от американски индианци в близост до звездата Зета Таури. За...