Българинът харчи четири пъти по-малко за застраховки от европееца

02.08.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Господин Костов, каква е Вашата оценка за състоянието на застрахователния пазар у нас?

Марио Костов:

Все още много неща са непроменени, но смятам, че кодексът за застраховане в голяма степен ще промени начина на работа и дейността на застрахователните компании. Не бива да очакваме чудеса от участниците на пазара. Този, който е преценил, че българският пазар е интересен, към днешна дата вече би трябвало да е в България.

Следейки нещата в международен план като сливането между Unicredit и HVB Group, би било логично Unicredit например да доведе в България своя партньор застрахователната компания Generali.

Мисля, че бъдещето на застрахователния пазар в България е в застраховките на отговорности и животозастраховките.

Кои от промените в Кодекса за застраховане ще окажат най-голямо влияние върху сектора?

Марио Костов:

Леко препятствие за бранша ще бъде увеличението на капиталовата база. Отражение ще имат изискванията към квалификацията на кадрите и вътрешните правила за работа на застрахователните компании. В един момент ще има голям дефицит на кадри, отговарящи на изискванията на кодекса.

Кои са най-наболелите проблеми в сектора?

Марио Костов:

Очевидно е, че един от най-големите проблеми е свързан с автомобилното застраховане и по-специално с Гражданската отговорност, която е една за Европейския съюз. Застраховката е валидна както за територията на страната членка, така и за територията на общността. Само по себе си това води до високи лимити на отговорност, а оттам и до високи застрахователни премии. За съжаление обаче колкото и динамично да се развива българската икономика, доходите на населението забавят своя растеж.

Готов ли е застрахователният пазар за конкуренцията на Единния европейски пазар?

Марио Костов:

Думичката пазар означава пазарно поведение. Международните компании, които ще стъпят на българския пазар, ще дойдат със своите изисквания и стандарти, така че българските компании бързо ще трябва да се адаптират и да отговорят на тези изисквания, ако искат да обслужват тези чуждестранни партньори и инвеститори. Ако не успеят, единственият изход е да си отидат, а на тяхно място да дойдат големите чуждестранни застрахователни компании. Европейският съюз е глобализация, а глобализацията, преведена на прост език, означава, че големите изяждат малките.

Какви са очакванията Ви за развитието на сектора?

Марио Костов:

Темпът на растеж на животозастрахователния пазар ще надвиши този на общозастрахователния. Тази тенденция ще продължи до момента, в който българският пазар достигне установените в развитите държави съотношения - делът на полиците Живот да достигне 60%, а този на общото застраховане - 40%. Какви точно ще са темповете на растеж, е трудно да се предскаже, тъй като има много обективни и субективни фактори, които биха повлияли на развитието на пазара. Що се отнася до коефициента на застрахователно проникване, той е много нисък у нас. Българинът харчи около 3-4 пъти по-малко за застраховки от средния европеец.

Рано или късно очаквам да се появят поне един или двама сериозни чуждестранни играчи, които ще консолидират пазара. Вероятно след две или три години българският пазар ще бъде контролиран от сериозни чуждестранни компании. Всички малки дружества под някаква форма ще бъдат изкупени или консолидирани. Като цяло малки играчи трудно ще останат. Това се случва и в банковия сектор.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...