Българите са по-добре подготвени от американците за кризата

01.12.2008 | 17:09
по статията работи: Лили Бончева
Лъчезар Богданов, Управляващ съдружник, Industry Watch
Българите са по-добре подготвени от американците за кризата


Специално за Econ.bg

  • Българите са по-добре подготвени да посрещнат кризата, отколкото американците
  • Кризата ще има най-голям ефект върху пазара на парцели и земи, пазара на ваканционни имоти и донякъде пазара на големи обекти, изискващи значително финансиране
  • Негативният ефект върху пазара на труда ще бъде много по-малък в сравнение с периодите 1991-92 г. и 1996-97 г.

Лъчезар Богданов е роден в София през 1976 г. Учи в Софийската математическа гимназия и Университета за национално и световно стопанство, като там завършва магистратура по Счетоводство и контрол. Притежава допълнителни квалификации от курсове и семинари във водещи международни университети и организации в областта на икономическите реформи в Източна Европа, европейската интеграция, стимулирането на частния сектор, отношенията държава–пазар.

От 1996 г. работи като изследовател и икономист в Института за пазарна икономика. Основните области в полезрението на неговия интерес са публичните финанси, макроикономическата политика, ефективността на публичните сфери като образование и здравеопазване. Участник е в редица проекти и инициативи за подобряване на бизнес средата чрез намаляване на административните бариери. Работил е в областта на данъчните реформи и анализа на въздействието на законодателството върху бизнес средата. Многократно е консултирал международни инвеститори за общия политически риск в България и условията за правене на бизнес. От 2001 г. управлява интернет-портала “Икономически знания по Интернет" ( www.easibulgaria.org ). От 2003 г. е член на “Българско общество за индивидуална свобода" и “Българска макроикономическа асоциация".

От началото на 2004 г. е управляващ съдружник и икономически анализатор в изследователската и консултантска група Industry Watch. Занимава се с анализ на данъчната политика, формирането на публично-частни партньорства и приватизацията, пазара на недвижими имоти, оценка на макроикономически рискове. Автор е на множество статии, публикувани в основни български и чуждестранни медии. Съавтор е на 4 книги.


Специално за Econ.bg Лъчезар Богданов сподели своята прогноза за това как ще се отрази световната криза на икономиката на страната ни и как фирмите и домакинствата ще понесат нейните ефекти.



Г-н Богданов, дойде ли световната криза в България?

Лъчезар Богданов:


Тя започна да идва още миналата година стъпка по стъпка. Т.е. секторите, които бяха най-силно изложени на благоприятното въздействие от огромния ръст на чуждестранни инвестиции през последните години, пострадаха първи от процеса на свиване на тези инвестиции.

Като пример може да бъдат дадени продажбите на ваканционни имоти, които започнаха да се свиват още миналата година. Виждаме също какво се случва с тежката промишленост в страната – "Кремиковци" може да бъде даден като пример. Българската фондова борса също отразява намаления стремеж на инвеститорите да поемат риск в развиващите се пазари. Така че нещата следват логичния си ход. България до някаква степен е интегрирана в световната икономика.

Кои бяха секторите, които бяха засегнати най-силно от кризата?

Лъчезар Богданов:


В Industry Watch многократно сме правили анализи, още от 2004 г. насам, в които показвахме, че много от българските индустрии са твърде благоприятно предразположени към политиките на ниски лихви и кредитна експанзия в глобален план и че за тези индустрии ще дойде време, когато тази инвестиционна експанзия ще свърши. От миналата година насам виждаме как се случва всичко това. В това число влизат секторите на строителството, производството на суровини, метали и енергоизточници. Така че това е началото на всяка една криза, в която има спад на глобалното инвестиционно търсене и доверие в развитието на икономиката през следващите години.

Очаквате ли да се стигне до фалити на фирми от строителния сектор?

Лъчезар Богданов:


Мисля, че кризата ще засегне основно фирмите, които разчитаха на строителството на ваканционни имоти – т.е къщи от типа "втори и/или трети дом". В по-малка степен ще бъдат засегнати инвеститорите в имоти с търговско предназначение – молове, логистични центрове и т.н.

Кризата няма да се усети толкова силно също така и от фирмите, които имат значителен собствен ресурс. С други думи очаквам по-малко проблеми за предприемачите, които започват проекти със собствени средства. Съотвено техните подизпълнители едва ли могат да очакват затруднения.

Що се отнася до жилищния сектор, проекти, които са добре структурирани като финансиране, в които предприемачът има подсигурен собствен капитал, които могат да бъдат завършени сравнително бързо и предложени на клиентите, ще продължат да бъдат успешни. Тези обаче, които искат да продават "на зелено" и да разчитат на бъдещи продажби, подкрепени от банково финансиране, ще бъдат затруднени. Съответно строителните фирми, които изпълняват такива проекти, ги очакват затруднения. Вероятно част от тези проекти няма да получат финансиране и няма да бъдат завършени. Като основна причина за това виждам ограниченият достъп до "свежи" пари.

Какви са Вашите прогнози за пазара на недвижими имоти у нас?

Лъчезар Богданов:


Мисля, че кризата ще има най-голям ефект върху пазара на парцели и земи. Веднага след това се нарежда пазарът на ваканционни имоти и донякъде пазарът на големи обекти, изискващи значително финансиране, което очевидно трябва да е основно банково и разбира се - външно. Най-слаб ефект според мен кризата ще има върху сектора на жилищните имоти. В случая говоря за обитаеми жилища, готови за продажба. Там не очаквам да има някакви драстични промени. Поне разбира се, имайки предвид информацията и състоянието на нещата към този момент.

Готов ли е българинът да посрещне световната криза?

Лъчезар Богданов:


Мисля, че домакинствата у нас са една степен по-готови да посрещнат кризата, отколкото бяха домакинствата в САЩ, например, които твърде дълго се радваха на благополучието си. Българите по-често са преживявали кризи, което ги прави по-готови. Освен това, те са повече спестители, отколкото длъжници. Във всяка една такава ситуация спестителят печели.

Мислите ли, че кризата ще доведе до изсветляване на част от доходите в "сивата" икономика?

Лъчезар Богданов:


Не мисля, че кризата ще изиграе някаква роля в този процес. Той започна преди няколко години с по-ниските данъчни ставки по преките данъци. И в общият случай – не вярвам този процес да бъде подпомогнат по някакъв начин от кризата.

Какви са Вашите прогнози за нивото на чуждестранните инвестиции в България?

Лъчезар Богданов:


Със сигурност ще има спиране на ръста на чуждите инвестиции. Не е ясно дали ще има спад и какъв ще бъде той. Но има шанс България да продължи да бъде, в сравнителен план, по-добро място за инвестиране от други икономики в Централна и Източна Европа. В този смисъл ние можем да "откраднем" част от инвестициите, които до момента са били неопределени и са могли да се насочат към други места. За целта е важно много фактори да са на място – не на последно място и правителството.

В какъв срок според Вас Българската фондова борса ще се възстанови?

Лъчезар Богданов:


Не мога да се наема с такива прогнози. Все пак трябва да се има предвид, че Борсата не е основното място за достъп до свеж капитал на българските предприятия. Така че до голяма степен тя има относително малко значение за голяма част от българската индустрия и реалния пазар.

Каква е прогнозата Ви за развитето на финансовия пазар оттук насетне?

Лъчезар Богданов:


Много зависи. Банките ще действат по някакъв начин в зависимост от това какво се случва. Те не могат да кажат "Спираме кредитирането и продължаваме през януари”. Те ще изчакат да видят какво ще се случи на международните пазари, както и какво ще предприемат различните правителства. Чак тогава те ще започнат да реализират някакви нови ревизирани планове.

Очаквате ли големи сътресения на пазара на труда през 2009 г.?

Лъчезар Богданов:


Не мисля, че следващата година ще бъде нещо различно за икономиката ни по отношение на пазара на труда. Все пак България вече многократно е преживявала подобни трусове през последните 15 години. Мисля, че негативният ефект в това отношение ще бъде много по-малък в сравнение с периодите 1991-92 г. и 1996-97 г.


Интервю на Петър Чернев
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...