България трябва бързо да се преориентира към икономика, основана на знанието и човешкия капитал

12.03.2007 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Всичко, което постигнахме, нямаше да бъде възможно без участието на българската страна
България трябва бързо да се преориентира към икономика, основана на знанието и човешкия капитал

 

Специално за Econ.bg

 

Г-н Фриц, тази година Американската агенция за международно развитие (USAID) прекратява дейността си в България. Защо напускате страната?

Майкъл Фриц:

Нека първо да отбележа, че това не е точно последната ни година в България. Повечето от проектите ни действително ще приключат през 2007 г., но самата Мисия ще бъде закрита през есента на 2008 г. Радвам се да отбележа, че благодарение на няколко нови финансиращи механизма USAID ще продължи да предоставя известна финансова помощ на местните български организации дори и след като напуснем страната.

Какви бяха вашите цели у нас? Какво успяхте да постигнете?

Майкъл Фриц:

Всичко, което постигнахме, нямаше да бъде възможно без участието на българската страна. Реализирахме най-различни програми, но основните цели бяха едни и същи – подкрепа за българския преход към демокрация и пазарна икономика. Работихме рамо до рамо с българските си партньори и помогнахме за развитието на частния бизнес, укрепването на местното самоуправление, реформирането на върховенството на закона, изграждането на човешки капацитет и подпомагане на социалните групи в неравностойно положение. Вашите читатели могат да посетят нашия уебсайт http://bulgaria.usaid.gov, който предлага подробна информация за дейностите ни.

Има ли нещо, което не успяхте да свършите?

Майкъл Фриц:

Винаги има място за усъвършенстване и реформи. За да привлича чуждестранни инвестиции и да задържи икономическия растеж, България трябва бързо да се преориентира към икономика, основана на знанието и човешкия капитал. Това е свързано с огромни инвестиции в развитието на работната сила. България трябва да продължи да полага усилия и за подобряване на антикорупционната среда. Всяко ниво на управлението трябва да преразгледа и актуализира правилата и практиките си. Трябва да има повече разследвания, дела и присъди на високо ниво. Българското правителство трябва да демонстрира политическата си воля и кураж да противодейства на корупцията и организираната престъпност, а българският народ трябва да заяви ясно, че няма да толерира корупцията в своите институции и организираната престъпност в своите общности. Разбира се, някои от инициативите ни не бяха толкова успешни, колкото ни се искаше. Една от тях е инвестицията ни в размер на $22 млн. в програми по опазване на околната среда. Те имаха успех в началото, но сякаш в момента липсва заинтересованост постигнатото да бъде запазено. Като донор ние можем да помогнем, но двигателят на промяната трябва са българският народ и българските управляващи. Имайки предвид всичко, което вие, българите, постигнахте през последните 15 години, аз съм уверен, че можете и ще продължите да се справяте с предизвикателствата.

Колко проекта реализира USAID в страната?

Майкъл Фриц:

Реализирали сме над 250 цялостни програми и над 1000 отделни проекта, тъй като много от програмите ни съдържаха компоненти за малки грантове за местни организации в подкрепа на реализирането на техните собствени проекти.

Кои от реализираните проекти оценявате като най-успешни? Моля, дайте примери.

Майкъл Фриц:

Гордеем се с много от постиженията си. Американският университет в България и Националният институт на правосъдието са две от най-значимите успешни и вече утвърдени институции, които подкрепихме. USAID помогна за създаването на Националното сдружение на общините и други влиятелни местни организации. С наше съдействие бяха обучени много от бъдещите български лидери и бе подобрен бизнес климатът. Подкрепихме усилията на правителството да създаде стабилна и надеждна пенсионна система, комбинираща държавно и частно участие. Програмата ни за микрофинансиране помогна на много хора да започнат и развият свой собствен бизнес, както и да създадат нови работни места. С наша помощ бе изградена мрежа от 24 кариерни центъра в университети из цялата страна. Съдействахме за реформата в съдебното изпълнение, благодарение на която бе създадена професията на частните съдебни изпълнители. Това са само някои от нашите постижения.

Колко средства е предоставила агенцията в страната за периода, в който работи тук?

Майкъл Фриц:

Чрез USAID американското правителство е предоставило над $600 млн. на българските институции и организации.

Вашата агенция работи в областта на институционалното развитие. Как оценявате състоянието на българските институции? Помагат ли те на бизнеса в България? Станаха ли институциите по-прозрачни и по-отговорни?

Майкъл Фриц:

Българските институции значително усъвършенстваха работата си в последните години. Работихме с голям брой ключови български институции. Подкрепихме Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, Сметната палата и Агенцията за обществени поръчки. Това са някои от примерите. Горд съм да заявя, че днес те работят по-прозрачно и компетентно. Необходимо е да се свършат още много неща. Корупцията продължава да е проблем; всички сме запознати с разкритията за злоупотреби с публични средства. Надявам се, че българските институции, използвайки съвместните ни постижения, ще продължат да се модернизират, да увеличават ефективността и прозрачността в работата си и да подкрепят бизнеса и инвестициите в България. Като член на Европейския съюз България се нуждае от стабилни институции, способни да управляват и усвояват средствата от европейските фондове.

В допълнение към работата си с държавни институции USAID активно подкрепяше и институционалното развитие на организациите на гражданското общество и бизнеса. По линия на програмата ни за обучение над 3000 участници се запознаха с най-добрите международни практики в най-различни области, включително гражданско застъпничество и бизнес. USAID предоставяше финансиране и обучение на неправителствените организации, за да им съдейства да се превърнат в по-влиятелни застъпници на реформите в обществото.

Консултантската помощ, оказвана от USAID, имаше за цел подобряване на ефективността и конкурентноспособността на бизнеса, както на ниво фирма, така и на ниво сектор. Марката за качество "Автентична България" е сред новите ни инициативи за изграждане на капацитет в даден сектор, в случая туризма. Освен това работихме и за укрепването на капацитета на местните организации за подкрепа на бизнеса да предоставят устойчиви, пазарно съобразени решения на своите клиенти от сектора на малките и средни предприятия.

Как оценявате състоянието на съдебната система в страната? Вижда ли се краят на съдебната реформа?

Майкъл Фриц:

Съдебната система във всяка страна е консервативна, защото е пазител на стабилността в обществото. Тази относителна консервативност е едновременно най-голямата добродетел и най-сериозното предизвикателство за съдебната система. От това следва, че реформата е тежка и темпът й е по-бавен, отколкото в останалите сфери. В последните години станахме свидетели на много положителни постижения и се надявам, че процесът няма да спре дотук.

Трудно е да се говори за края на съдебната реформа; система като тази неизбежно ще бъде принудена да се развива постоянно, за да отговаря на предизвикателствата на динамичната среда. И все пак, по мое мнение, ще можем да заключим, че болезнените и драматични реформи са приключили успешно тогава, когато отчетем значително подобрение в общественото мнение за българската съдебна система. За съжаление българското общество все още не изпитва голямо доверие в съдебната си система. Вярвам, че това усещане ще се промени, когато хората видят арогантните престъпни босове зад решетките.

Трябва ли общините да получат повече независимост?

Майкъл Фриц:

От началото на процеса на децентрализация в България през 2001 г. USAID предоставя значителна техническа помощ на всички участници в него – депутати, министерства, общини. Децентрализацията се основава на убеждението, че увеличената отговорност към гражданите ще направи местното самоуправление по-ефективно и прозрачно. Сегашното правителство прие много важна стратегия за децентрализация и план за действие към нея, които поставят ясни законодателни и административни цели. Наскоро приетата конституционна поправка, позволяваща на общините да определят размера на местните данъци и такси, е огромно постижение и важна стъпка към увеличаване на финансовата независимост на общините. За да бъде реализирана на практика тази конституционна разпоредба, е необходимо да бъде приет нов Закон за местните данъци и такси. Инициатива Местно самоуправление, една от програмите на USAID, съдейства на българските политически актьори на местно и централно ниво за изготвянето на съвременен и приложим законопроект до края на юни 2007 г.

В кои страни ще работи занапред USAID?

Майкъл Фриц:

Мисиите на USAID в Румъния и Хърватска ще бъдат закрити едновременно с Мисията в България. USAID ще продължи да работи в други държави в Югоизточна Европа и Евразия, както и в много държави в Африка, Азия и Латинска Америка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...