Българската икономика може да прегрее

08.05.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Има данни, че банковият сектор работи на празни обороти

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Госпожо Георгиева, каква е оценката Ви за българската икономика?

Кристалина Георгиева:

По макроикономически показатели тя изглежда добре. Но България от гледна точка на Русия се оказва доста периферна страна, защото икономическите ни отношения се свиха през последните 15 години. Българските стоки чувствително липсват на руския пазар, защото вносът е малък и няма добър маркетинг. Cтраната ни загуби традиционно високия си дял в привличането на руски туристи към Черноморието. Днес сме едва на шесто място сред туристическите дестинации за руснаците. Основната пречка е усложненият визов режим, както и скъпата процедура. България би трябвало да има по-синхронизиран подход за привличане на тези туристи. Руснаците от най-богатата област Ханти-Mансийск, където се произвеждат 60% от руския петрол (това е 7.5% от световния добив), все още помнят летните лагери на Черно море. В момента обаче малко от тях почиват у нас и се чудят защо никой не се сеща да им направи оферта. Според мен обаче българските стоки имат шанс в Русия. Все още се помнят с добро българската лютеница, Златни пясъци и коняк Плиска. 

Къде е мястото на България в сравнение със страните от региона?

Кристалина Георгиева:

В контекста на Източна Европа България има сравнително прилични позиции, но в нито едно направление не може да се каже, че сме лидери. Всяка година Световната банка провежда специализирано проучване на условията за правене на бизнес в отделните страни. България се оказва на 62-ро място от 145 страни. Всички други държави от Централна Европа ни изпреварват. Бизнессредите все още се оплакват от корупцията и усложнените административни процедури. Въпреки това в периода от 2002 до 2005 г. в 20 от 21 показателя имаме подобрение, а по две трети от тях то e съществено. Определено се движим напред, но въпросът е дали можем да се развиваме с по-големи темпове.

Склонни ли са руските предприемачи да инвестират повече у нас?

Кристалина Георгиева:

В световен мащаб се наблюдава висока ликвидност. Например Русия, която през 1998 г. обяви несъстоятелност, днес има 200 млрд. USD резерви, a Китай - повече от 900 млрд. USD. Голяма концентрация на капитали търсят доходно приложение. Така България със своята макростабилност е интересна за инвестиране.

Проблемът е, че големите пари търсят големи проекти. У нас обаче не изобилстват грандиозните проекти и ако се появят, тe се превръщат в обект на политически игри. Руснаците твърдят, че вече са направили вложения у нас. По-голяма инвестиция е рафинерията в Бургас и по-малки - в недвижимите имоти. Но руснаците сега не виждат голям простор за парите си. Те търсят проекти за стотици милиони долари. Въпросът е дали местният бизнес има възможност да пакетира няколко проекта, за да ги направи по-привлекателни за чуждите инвестиции. 

Кои са факторите, които пречат за привличане на повече инвестиции?

Кристалина Георгиева:

Според проучването на Световната банка с най-нисък рейтинг за България се оказва лицензирането, където сме на 118-о място. Това означава, че предприемачите срещат големи трудности при започване на бизнес у нас. Още по-сложно е, когато бизнесмен иска да лицензира дейността си. По отношение възможностите за наемане и освобождаване на работна ръка нашият пазар не е много гъвкав, ние сме едва на 90-а позиция. Така привличането на чужди инвестиции става много проблематично. Единственият критерий, по който България има сравнително добра позиция (46), е отпускането на кредити. Това обаче няма да продължи дълго, защото ще има реална опасност от прегряване в банковата система. В момента е лесно да се набавят пари, но е трудно те да бъдат вложени, което е сигнал, че икономиката може скоро да прегрее. Според друго проучване на Световната банка единствените области, където нещата силно се влошават, са образованието и квалификацията на работната ръка.


 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...