Българската сметна палата има реноме

08.06.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

- Господин Ковач, как оценявате дейността на Българската сметна палата?
д-р Арпад Ковач:

- Българската сметна палата е много добра институция. Преди няколко години, когато дойдох тук, бях много щастлив да видя развитието и подготовката на страната за новите стандарти. Екипът в Австрия получи Основния доклад на България за нормативната уредба и структурата на работа на институцията и комитетите на ИНТОСАЙ успяха да се запознаят с него, което е от изключително значение.

- Как бихте коментирали факта, че най-честите нарушения у нас са свързани със закона за обществените поръчки?

д-р Арпад Ковач:

- Смятам, че процесът на приватизация у вас започна малко по-късно, отколкото в Унгария, и съответно законите, отнасящи се до приватизацията, бяха приети на по-късен етап. Въпреки това ми се струва, че ситуацията тук е такава, че процесът на приватизация сега е по-успешен, отколкото ако беше започнал по-рано.

- Какво показва опитът на Унгария в сферата на одита и приватизацията?

д-р Арпад Ковач:

- Приватизацията в Унгария вече приключи, над 90% от бизнессектора са в ръцете на частни инвеститори. Новият етап в приватизацията в Унгария - т. нар. Public-Private Partnership /РРР/, предполага изграждане на контакти между държавния и частния сектор в сферата на услугите. Предизвикателство пред държавните одитни институции е да се включат в такива програми.

- Ще оглавите ИНТОСАЙ през октомври. В тази връзка какви са основните предизвикателства пред вас?

д-р Арпад Ковач:

- В момента съм председател на Унгарската държавна одитна институция и в същото време водя лекции в няколко университета, така че поемането на ръководния пост на ИНТОСАЙ само по себе си е предизвикателство за мен. Преди политическите промени в Унгария никой не очакваше унгарец да постигне успех. Хармонизирането на методологията на одита в различните страни е основната функция на международната организация ИНТОСАЙ. Друга главна цел, по която работят 186 страни и 20 международни организации, е да се уеднаквят законите и институционално да се хармонизират одитните институции в отделните страни - да имат еднакви функции, еднакви правила на работа.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...