Българските дългови книжа се приемат добре на международните пазари

20.06.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Алекс Бебов от Балканска консултантска компания, за Дарик радио
 

Българските книжа по външния дълг запазиха стабилни позиции, въпреки тренда заради новините около Аржентина.  Алекс Бебов от Балканска консултантска компания, още един от участниците в "Българският Великден", коментира перспективите пред българските Брейди-облигации.

Каква е твоята прогноза, ще се увеличи ли цената на българските Брейди-книжа?

А. Бебов:

Самият факт, че са на същите нива в момент, в който целият пазар е паднал с 2 до 3 точки, показва, че още самият първоначален отклик на пазара е достатъчно добър. Възможностите определено съществуват.

Тоест пазарът реагира положително на новините от България.

А.Бебов:

Определено реагира положително. От това, което също така гледах и по отношение на новините, които идват от Си Ен Ди Си, Си Ен Ен, които са и финансови медии, в общи линии откликът досега е положителен. Имената и лицата, които се виждат по отношение на икономическа платформа и по отношение на финанси, определено се възприемат положително.

Ти работи много активно с хората от "Българският Великден", но остана встрани, не се включи в депутатските листи. Защо?

А.Бебов:

Моето решение поне на този етап е било да седя настрани от политиката.  Не съм казал, че това е финално решение и дали това няма да се промени. При всички положения това, че аз прекарвам огромната си част от времето на Балканите и в България, след като напуснах "Саломон"с идеята да развивам инвестиционно-банковите услуги на Балканите, а реално в последните близо половин година на практика съм в района и работя за България.  Съвсем наскоро излезе новината, за 200-те милиона дискаунти, върху които аз работех в продължение на последните 9 месеца, което беше възприето изключително добре от пазарите на брейди-облигации, дискаунтите се покачиха с 2 точки и половина. Мисля, че това е още нещо, което аз лично поне съм направил за България след обратното изкупуване преди 2 години и половина от България към бившите банки на СИВ.

След това имаше много коментари дали по принцип такъв вид операции с дълга трябва да се анонсират предварително, да се коментират, да се разгласяват.

А.Бебов:

Да, аз мисля, че при всички положения това е било и една от причините защо аз споменавам тези 200 милиона дискаунти пост фактум. При всички положения, що се отнася до операции, които са свързани с обратно изкупуване на дълг, за мен твърдо това са операции, които трябва да бъдат изключително конфиденциални.

Независимо от всичко бих казал, че те досега се оценяват изключително положително, но ролята на Министерството на финансите и в новия си екип, също така тази добра работа, която се оценява много добре в чужбина, ще продължи.

Кои са нещата, които се оценяват добре на пазарите в чужбина?

А.Бебов:

Основните четири неща, които се оценяват като положителни досега по отношение на дълга в България, са изкупуване на дискаунтите, изкупуването на близо милиард дълг на банките на СИВ, липсата в голяма степен на държавни гаранции, и това е изключителен проблем в момента в Румъния и в Словакия например - че имаше много държавни гаранции, и голямото намаляване на лихвите по външния дълг, така че Министерство на финансите да се финансира изключително добре. Всичко това се неща, които се възприемат изключително положително на пазарите в чужбина.

 

/Предоставено от BEF News Desk/

/Предоставено от BEF News Desk/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...