Българският пазар предлага възможност за възвръщане на инвестициите

04.01.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Няколко здравноосигурителни компании вече работят по европейски модел

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Фредерик Щирлин има висше техническо и висше икономическо образование. РАботил е последователно в две големи банки - в UBS, като финансов анализатор, и в отдел "Инвестиции" на ING Bank

Господин Щирлин, бихте ли кaзали каква е целта на вашата мисия у нас, коя е компанията, която представлявате?

Фредерик Щирлин:

За съжаление с моите партньори имам клауза за конфиденциалност, която не мога да наруша. Професията ми е свързана с управление на капитали и изчисляване на рискове. Това са поверителни данни. В нашата дейност, разполагайки с определени фондове, инвестираме средства във фирми, които имат голям потенциал за развитие. Инвестиция се прави на базата на няколко критерия, единият от които е географският. Опитваме се да достигнем пазари, които са прогресивни и където има сериозни основания да очакваме, че инвестициите ще се възвърнат. Страните, които скоро ще се присъединят към европейската общност, действително ни интересуват, защото там можем да очакваме сериозно развитие на бизнесинвестициите. 

Как избирате конкретния пазар, към който да се насочите?

Фредерик Щирлин:

Преди да се ориентираме към определен пазар, ние го проучваме предварително. Благодарение на тези проучвания набелязахме няколко сектора, в които бихме искали да бъдем активни в България. Тези сектори са високите технологии, биотехнологиите и здраве-опазването. В България има хора с много интересни идеи и потенциал, но им липсват финансови средства, за да ги развият. Спряхме се на няколко компании, които засега нямат висок пазарен дял, но имат много добър потенциал за успех, ако се възползват от чуждестранни инвестиции. Много добре знаем, че за да се изгради добре действаща компания за доброволно здравно осигуряване, се изискват години работа. 

Дали бихме могли да коментираме на този етап кои са тези компании?

Фредерик Щирлин:

С една от тези компании имаме договор за конфиденциалност, така че не мога да ви дам имена, но мога да кажа, че от самото начало тези компании не бяха много на брой. По начина, по който направихме нашия анализ, обособихме здравноосигурителните компании в три категории. Първата категория бяха компании, които работят само с един или два институционални клиента. Те вероятно са наследство от миналото на България. Може и да бъркаме, може би тези компании ще се развият много добре, но ние не усетихме в тях потенциал за развитие. Имаше една втора междинна категория компании, които се стремят да бъдат по-общодостъпни, но при тях имахме проблем с това, че начинът, по който се отнасяха към проблема със здравното осигуряване, никак не ни задоволи. Компаниите, към които ние проявихме интерес, бяха онези, които бяха успели да интегрират по някакъв начин част от европейския или американския модел и които успешно бяха съумели да пренесат този модел на българския финансов пазар.

Един от много важните компоненти, който търсихме в тези компании, беше рисковият аспект - как се управлява рискът. Ние търсехме компании, които да предлагат интелигентни програми за здравно осигуряване и за управление на рисковете. Предлагането на краткосрочни договори е наистина отговор на тези изисквания. Нужно е голямо познание и ноу-хау за управление на риска, тъй като в този случай рискът не е валиден за твърде дълъг период от време, напротив. 

Каква е Вашата оценка за състоянието на българския пазар?

Фредерик Щирлин:

За един зараждащ се нов пазар, който едва сега започва да съществува, не мисля, че ситуацията е лоша. Естествено остава още доста работа не само за изравняване на нормите с тези в ЕС, но и във връзка с дейност в правова държава. Затова мисля, че ще бъде много добре за българския пазар да влезе в ЕС, защото тогава ще трябва да се съобразява с европейските закони. Тези закони ще са изключително прецизни и ще позволят на българския пазар да бъде още по-конкурентен. Трудно е да предвидим какво точно ще се случи. Но мога да ви кажа, че щом в България има чуждестранни инвеститори, то е именно защото много хора мислят, че това е пазар, който предлага много интересни възможности за икономически растеж и възвръщане на инвестициите. 

Проблем за развитието на доброволното здравно осигуряване у нас като цяло са ниските доходи на населението. Смятате ли, че това ще се промени?

Фредерик Щирлин:

Мисля, че с увеличаването на заплатите все повече хора ще се интересуват за възможностите, които им предлага пазарът на здравното осигуряване. В Европа здравната осигуровка е една естествена нужда. Купувайки си я, човек знае, че ако има някакъв здравословен проблем, ще има кой да се погрижи. Много важно е за този човек да има свобода на избор на лекар или лечебно заведение, в което да се лекува. Естествено в българската здравна система това не се получава. Причината е в ограничения държавен бюджет, който се отпуска, и ние естествено не можем да променим това. В частния сектор обаче бихме могли да развием именно тези компании, които дават възможност за свободен избор на лекар и лечебно заведение, в което да се извърши съответното лечение. В обратния случай, когато дадено дружество за доброволно здравно осигуряване сключва договор с едно лечебно заведение, тогава има взаимоотношения, които не са явни. В такъв случай не се знае дали медицинската услуга е на нивото, на което би трябвало да е, или е просто най-изгодната от икономическа гледна точка за компанията.

Швейцария е страна на банки и застрахователи. Чрез нашата инвеститорска дейност се стремим да разпространим швейцарското качество за управление на риска, което е позволило изграждането на компании като Swiss Re. Прозрачност-та спрямо осигурените, възможността за свободен избор на лекар и лечебно заведение, както и интелигентният начин за изчисляване и управление на риска са ключови параметри за успеха на осигурителна компания. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 04.07   1054 г. – Свръхнова с наименование SN 1054 е забелязана за пръв път от династията Сун, араби и вероятно от американски индианци в близост до звездата Зета Таури. За...