Българското село трябва да заеме своето достойно място

11.10.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Ще бъде изградена база от данни с информация за всяко село в България

 

 

 

Г-н Борисов, къде е мястото на българското село в днешна България?

 

Борислав Борисов:

 

Някъде там, където свършва надпреварата за европейските благодетели и където традиционните ценности и труд ще спомогнат за преоткриването му. Преди всичко обаче, българското село трябва да заеме своето достойно място в съзнанието на всеки, който живее в България или я посещава. Основното направление, в което са насочени усилията ни, е именно подобряване на отношението към българските села и живота в тях.

 

От къде дойде инициативата за създаването на Асоциацията?

 

Борислав Борисов:

 

Учредяването на Асоциацията на българските села е резултат на едно осъзнаване за нуждата от популяризиране на селските райони, привличане на инвестиции за възраждане на селското стопанство и най-вече създаване на положително отношение към селата. Създадохме Асоциацията, защото трябва да покажем скритото богатство на нашите села. Не искаме те да се обезлюдяват и безвъзвратно да изчезне духът на българското село. В хода на времето този дух, изразен в традициите, обичаите, фолклора, занаятите и изобщо в селската самобитност, е запазил някои основни ценности и добродетели, които в днешното ежедневие се срещат все по-рядко и липсата им е причина за културния и духовен упадък на обществото.

 

Сами ли финансирате създаването на Асоциацията или всичко е в рамките на някакъв външен проект?

 

Борислав Борисов:

 

Тъй като създаването и разходите по първоначалната работа се финансират изцяло от средства на учредителите, основната мотивация при всички нас към момента е вярата в смисъла на това, което правим. Надяваме се след присъединяването на България към ЕС дейността ни да се подкрепи и от външни организации. Към момента започваме активни сътрудничества с всички държавни институции, както и с редица неправителствени организации, имащи по различни направления отношение към живота в селата. Ако мога най-кратко да обобщя, нашата цел е всеки, който живее на село да съзнава богатството, което притежава; селските улици да са пълни с деца; да няма изоставени земи и сгради.

 

Кое е първото нещо, което ще направи АБС за българското село?

 

Борислав Борисов:

 

Първата ни задача е завършването на единствената база данни с информация за всяко село в България. Наличието на информация от всички аспекти, касаещи живота в селата е първата задължителна стъпка в посока реализацията на проекти в областта на социалните дейности, образованието, здравеопазването, привличането на инвеститори в областта на селското стопанство, селския туризъм, различни производства и услуги, както и проекти свързани с културата, традициите, селската самобитност и религията.

 

Как виждате развитието на българското село след 1 януари 2007 г. и ролята на Асоциацията на българските села?

 

Борислав Борисов:

 

Ние вярваме в потенциала за развитие на българските села и желаем той да се реализира. Пътят пред повечето ни села ще бъде дълъг и стръмен, но кураж ни дава това, че у нас има все повече села с европейски вид и политика на управление.

Асоциацията разполага вече с официални предложения за сътрудничество, обмяна на опит, инвеститорски намерения и желания за побратимяване с редица села от Франция, Италия, Германия и Великобритания. Предстои осъществяването на контакти и със села от други европейски страни, което е един вид директно привличане на ползи за нашите села. Остава въпросът да получаваме адекватно съдействие от страна на общинските администрации, министерствата и други държавни институции. При първите стъпки в това направление сътрудничеството е добро, вярваме, че ще се развива и занапред.

 

Интервюто е предоставено на Econ.bg от Асоциацията на българските села

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....