Бюджет 2007 е твърде консервативен, администрацията се презастрахова

27.11.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Повишаването на квалификацията и подобряването на инфраструктурата са основните фактори за бърз икономически растеж у нас

 

Специално за Econ.bg

 

Г-н Божинов, какво е вашето мнение за проектобюджета за 2007 г.? Как той ще помогне на бизнеса и кое е положителното в него?

Божидар Божинов:

Положителен е фактът, че бюджетът го има, както и това, че го обсъждаме преди края на годината. През последните години практиката не беше такава. Сега имаме възможност за открита дискусия. Положителен е и фактът, че преди самото обсъждане на бюджета бяха взети мерки в областта на данъчната система – корпоративният данък беше намален с 5 пункта. Това е смела стъпка, за която парламентът заслужава поздравления. Това искане на бизнеса, което беше удовлетоврено чак сега, е поставяно в продължение на 10 години пред всички правителства. Ние считаме, че намаляването на корпоративния данък ще даде по-големи възможности на бизнеса. Съществен е фактът, че тази стъпка беше предприета именно сега, защото с присъединяването на страната ни към Европейския съюз, предприемачите у нас ще имат нужда от много повече средства за правене на инвестиции, при това в дейности, които няма да им гарантират пълна възвръщаемост – обучение, иновации, екологична среда и т.н., така че при всички положения, тези освободени пари са нужни.

От друга страна обаче акцизите за почти всички енергийни източници се повишават предсрочно. В момента бизнесът не може да прецени дали двете неща ще се компенсират или по-скоро тежестта за нас отново ще е по-голяма, отколкото облекчението.

С Бюджет 2007 страната ни ще влезе в Европейския съюз. По какъв начин този бюджет засяга по европейски бизнеса?

Божидар Божинов:

Не знам дали този бюджет е "европейски", както се твърди. Преди всичко бюджетът е български, той е съобразен с българските условия. Правейки по-широк обзор на бюджета, искам да кажа няколко неща. На първо място, считам, че бюджетът е твърде консервативен, правителството се презастрахова повече от необходимото. Предвижда се да бъдат събирани средства, които ще се блокират и няма да бъдат в оборот, което според нас, предприемачите, е в ущърб на икономиката. Така или иначе, в такива ситуации по правило администрацията винаги е консервативна, а бизнесът винаги упражнява натиск, което в крайна сметка води до баланс на интересите. За нас не е удовлетворителен фактът, че в бюджета е предвиден голям излишък. Съотнесен към брутния вътрешен продукт, тази година излишъкът е по-малък в сравнение с миналата, но в реални цифри той възлиза на около 2 млрд. лв. – това са доста средства, които се взимат от бизнеса, излизат от оборот и се задържат. Не може да се пренебрегне фактът, че тези средства след това се преразпределят по не много ясен начин.

Освен това, има и още един спорен момент във философията на бюджета – фактът, че се заделят пари с идеята, че бизнесът няма да може да усвои средствата от еврофондовете. Т.е., предварително на нас ни се заявява, че не можем да усвоим тези средства. Недоверието от страна на администрацията е пагубно и противопоказно, това е лош знак за бизнеса.

На трето място, ние бихме искали да призовем администрацията да представи отчет за разходването на средствата не в края, а в средата на следващата година, анализът да се прави своевременно и прозрачно, за да има възможност средствата, които не са усвоени, да се пренасочат и да се използват на друго място. Икономиката вече е много динамична, изчакването и забавянето във времето води до пропуски.

Очаквате ли занапред бизнесът да участва във формирането на бюджета?

Божидар Божинов:

Не само че очакваме, но и считаме, че е наложително. Бизнесът е главният "спонсор" на бюджета. Ние и в момента участваме във формирането на бюджета, но от нас се искат оценки, които трябва да направим в много кратки срокове, въпреки че не разполагаме с точните цифри. Ние считаме, че трябва да участваме в дискусиите, защото сме единствените, които могат да дадат мнение за това как средствата да се изразходват за по-бързо развитие на икономиката. Администрацията не разполага с капацитет да даде отговор на този въпрос, това винаги трябва да се прави в сътрудничество с бизнеса.

И тази година имаше много "социално говорене" около бюджета...Знак за какво е това според вас?

Божидар Божинов:

От една страна, нормално е да се обсъжда социалната част на бюджета - в нашата страна пенсиите, осигуровките, работните заплати са доста ниски. Проблемът се дискутира широко сред хората. От друга страна обаче "социалното говорене" е инструмент на популизма. За бизнеса е пределно ясно – не може да има подобряване на социалната среда, ако няма подобряване на икономиката като цяло. Ето защо реално вниманието ни трябва да е насочено към лостовете, които ще доведат до по-бърз растеж на икономиката - те автоматично ще доведат до нужния ръст в социален аспект. Хората трябва да знаят, че когато има подем в икономиката, заплатите се повишават, нараства търсенето на квалифицирана работна ръка. Ние нееднократно сме обръщали внимание на това, че съвсем скоро у нас липсата на квалифицирана работна ръка ще се превърне в сериозен проблем. Ето защо трябва да обърнем внимание на образованието и професионалното обучение в страната. В този ред на мисли, искам да посоча, че друг сериозен проблем, който спъва икономиката ни, е лошото състояние на инфраструктурата. Стимули и "инжекции" в тези две посоки – квалификация и инфраструктура, без съмнение ще доведат до по-високи заплати, по-голяма платежоспособност на хората, по-големи приходи от данъци в бюджета. По този начин кръгът ще се затвори и икономиката ще върви напред.

Бюджет 2007 съобразен ли е с нуждите на бизнеса и на българската икономика?

Божидар Божинов:

Както вече споменах, бюджетът е консервативен. Той е съобразен с това, че преминаваме в една нова икономическа система. От гледна точка на администратора бюджетът е презастрахован на много места. От друга страна, работодателите, предприемачите в България можехме да получим повече, бюджетът можеше да бъде още по-открит, да има по-добра отчетност, да има по-малко, но по-компетентна администрация. Дискусията ще продължи и след приемането на бюджета, разбира се. Смятам, че като резерви се заделят твърде много пари, които от своя страна се предвижда да се преразпределят централизирано. Ние винаги сме били противници на централизираното разпределение на средствата.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.06   451 г. – Битка на Каталаунските полета: Войските на римския военноначалник Флавий Аеций спират ордите на хуна Атила. 840 г. – Руан е нападнат от викингите,...