В ЕС българският бизнес ще се научи да се съобразява с правилата на един огромен пазар

26.10.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Пробивът на наши компании на европейския пазар зависи от инициативността на българина

 

Специално за Econ.bg

 

Г-н Табаков, Българският икономически форум организира Икономическия форум за Югоизточна Европа за осма година. Какви са основните цели, които си поставяте при тазгодишното издaние на форума?

Георги Табаков:

Няколко са основните ни цели. На първо място, искаме да оценим начина, по който присъединяването на България и Румъния към Европейския съюз ще повлияе върху икономическото развитие на Балканите като цяло. То ще има и положителни, и отрицателни страни според мен. За положителните страни всички говорят. Една от най-негативните последици е предстоящото въвеждане на визи за съседните на България държави, които не са членове на Европейския съюз. Бизнесмените от тези страни ще срещат повече трудности при пътуването си, което ще забави развитието на икономическите ни взаимоотношения с тези държави.

Втората ни цел е да направим анализ на влиянието, което присъединяването на страната ни към ЕС ще окаже върху развитието на няколко основни сектора от икономиката - телекомуникации, недвижими имоти, енергетика, туризъм, строителство, финансов пазар, информационни технологии и др.

Кое ще е основното нещо, което ще се промени за българския бизнес след присъединяването ни към Европейския съюз - бизнес климатът ли ще стане по-добър или деловият интерес към страната ни ще се повиши?

Георги Табаков:

Представата за България от гледна точка на възможностите за бизнес, които предлага, ще се промени както в останалите страни, така и в съзнанието на голяма част от тези фактори, от които зависи взимането на решения. Това означава, че можем да очакваме много нови инвеститори в различните сектори на икономиката. Очаквам компании, които досега не са поглеждали към България, да започнат да обръщат внимание на страната ни. Очаквам също така рязко подобряване на инвестиционния климат в страната и поява на много нови чужди инвеститори.

Това, което ще се промени за българските фирми, е фактът, че възможностите за правене на добър бизнес с чуждестранни партньори рязко ще се увеличат. Българският бизнес трябва да се подготви добре, за да може да се възползва от тази възможност. Това означава, че той трябва да поддържа постоянно високо качество на своята продукция, да знае как да провежда преговори, как да общува с чуждите компании. В голяма степен това важи за малките и средните предприятия. Малките фирми ще имат възможност да разширят дейността си и да станат средни фирми, а средните – да се превърнат в големи. Не съм сигурен, че всички те осъзнават напълно този факт.

Ето защо аз не споделям мнението, че европейските фондове и средствата, които страната ни получи чрез тях, са най-важното нещо, свързано с присъединяването ни към ЕС. Вярно е, че еврофондовете са възможност за подем и развитие, за финансов просперитет, но това, което реално ще задвижи българската икономика в следващите години, е самият бизнес, който ще се научи да следва правила, съобразявайки се с конкуренцията на един огромен пазар, спестявайки от мащаба, планирайки дейността си, водейки бизнес преговори.

Фирми от кои сектори на българската икономика могат да се наложат на европейския пазар според Вас?

Георги Табаков:

Не бих могъл да кажа със сигурност. Аз мисля, че всеки един от секторите има своя шанс,  особено голям е шансът за секторите, които се развиват добре през последните 10-15 години. Предполагам, че има и неща, които ще ни изненадват, като например появата на нови услуги и продукти. Всичко зависи от инициативността на българина.

Какво може да направи българската администрация за бизнеса в контекста на излизането му на европейския пазар?

Георги Табаков:

Най-доброто, което българската администрация може да направи, е да не пречи на бизнеса.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....