Специално за ECON.BG
- Г-н Реглинг как бихте обобщили добрите и лошите новини за България в Редовния доклад на Европейската комисия?
Клаус Реглинг:
- Напредъкът на България е много окуражаващ. Постигната е макроикономическа стабилност и нивата на инфлация са ниски. Фискалният дефицит е много малък, така че Валутният борд работи добре. Растежът през последните няколко години е висок, а тази година и нивото на безработица е по-ниско. Всички тези показатели са много положителни елементи на макроикономическо ниво. На микроикономическо ниво има области, където има нужда от допълнително подобрение. Напредък има, но е нужен още – като засилване на правната система, административната реформа, приключване на приватизацията.
- Трябва ли да сме доволни от финансовите фондове и субсидии осигурени на България?
Клаус Реглинг:
- Мисля, че България печели от тях. Ясно е намерението, че трябва да бъдат значително увеличени – около 20% следващата година, после 30% и 40%. Вече има средно ниво от 350 евро на година. Така, че фондовете са значителни и впечатлението ни е, че те се използват достатъчно.
- Какъв ще бъде върху България ефектът от факта, че страната ни е в пакет с Румъния в преговорния процес?
Клаус Реглинг:
- Малко съм изненадан, че хората гледат на това като на изключение. От наша гледна точка това е нормално. В крайна сметка всички страни, които се присъединяват към Европейския Съюз, стават партньори, приятели. Надявам се да няма враждебност между двете страни, защото това би било лошо начало за присъединяването към съюза. Това, което казахме за приключването на преговорите по едно и също време е само официална процедура.