Гари Левсли е главен изпълнителен директор на ContourGlobal за Източна Европа и ТЕЦ "Марица Изток 3". Преди да бъде назначен в България, той е заемал ръководни постове във Великобритания,
Казахстан, Унгария, Грузия и Украйна като част от екипите на AES и Donbass Fuel & Energy Company.
Как оценявате комуникацията си с държавата в лицето на Министерството на енергетиката и Комисията за енергийно и водно регулиране?
Смятам, че комуникационните канали са отлични и се основават на взаимно уважение, който не се наблюдаваше при общуването ни с някои от предишните правителства. Днес в Министерството на енергетиката има много добри специалисти, с които работим по много сложни въпроси, но работата ни е конструктивна и комуникацията е много добра.
Мислите ли, че ще либерализацията на пазара ще създаде предизвикателства пред КонтурГлобал?
Ще има предизвикателства за много хора. Днешната ми презентация представи как мрежата може да се прехвърли на свободния пазар. Това вече е направено в много държави, при това не само в Европа – либерализация на пазара се осъществи в Далечния Изток и в Австралия. Има готов модел за извършването на либерализацията и екипът на Световната банка го познава много добре. Освен това днес изброих пет възможности за либерализация, експертите ще ги преразгледат днес и да се надяваме, че ще стигнат до правилното решение.
Но това, което хората не разбират, е, че процесът няма да е толкова скоростен, колкото някои очакват. Либерализацията на енергийните пазари не е лесна. Трябва да се извървят много конкретни стъпки и затова тя ще се случи в период от поне няколко години. Процесът вече започна, но пълната либерализация на пазара ще отнеме поне няколко години.
Мислите ли, че следващите правителства могат да се откажат от либерализацията на пазара или тя да се изправи пред проблеми?
Именно затова говорих днес – енергийната стратегия е изключително важна. Производствените мощности и технологията имат живот от между 40 и 60 години, затова имаме нужда от енергийна стратегия, която не е обвързана с политическите партии. Затова поздравявам сегашното правителство, че започна тази изключително важна процедура. То гледа отвъд края на 2016 г. и след края на мандата си и действа с мисъл за това кое е най-добро за страната. Това е начинът, по който трябва да се изгражда стратегията. Не може да се изгражда енергийна стратегия, основаваща се на политически решения, които се сменят на всеки два или три месеца.