Голямата ни цел е 90% усвояване на ОП "Рибарство"

16.01.2011 | 13:42
по статията работи:
Явор Недев, Изпълнителен директор на ИАРА
Голямата ни цел е 90% усвояване на ОП "Рибарство"

Специално за Econ.bg

Интервю на Апостол Апостолов

В края на миналия месец Европейската комисия (ЕК) даде положителна оценка за съответствие по Оперативна програма "Рибарство". От Брюксел считат, че системите за управление и контрол по Оперативната програма съответстват на изискванията на европейските регламенти за Европейския фонд за рибарство. Издаденото положително становище позволява на България да заяви първото междинно плащане по програмата. Повече подробности за приоритетите на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) след добрата оценка на ЕК даде в интервю за Econ.bg Явор Недев, изпълнителен директор на агенцията.

Акценти:

  • Усвояване на ОП „Рибарство": от 0,38% на 6% за една година;
  • По близо до рибарите: Намерения за провеждане на разяснителна кампания;
  • Интересни проекти: Развъждане на змиорка и есетра;
  • Рибарските пристанища: Ще бъдат модернизирани, "каквото и да става".

 

Г-н Недев, как върви усвояването на средствата по ОП "Рибарство"

 Явор Недев:

Преди да отговоря на въпроса ви, трябва да заявя, че вие сте първата медия, пред която говоря за постигнатите резултати, след като през декември миналата година, Европейската комисия даде положителна оценка за съответствие на работата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). В разговора с вас можем да обсъдим ситуацията в сектора, след като вече сме на чисто. От почти година, откакто съм на поста ръководител на ИАРА, се занимаваме с наваксване, оправяне на стари проблеми, актуализиране на драстично закъснелите нормативни актове.

Ситуацията към момента е следната. Наличните 107 млн. евро по Оперативна програма „Рибарство" трябва да ги усвоим вместо за 6 години, за 2 (2011 - 2012 г.). Сумата може да не е много голяма в сравнение с другите Оперативни програми, но тя ще даде добра основа на 5000-7000 рибарски семейства да развият своя бизнес. Освен това, при усвояване на над 90% от парите по програмата, ще имаме добра стартова позиция при преговорите с ЕК за следващия планов период (2014 - 2020 г.).

Равносметката показва, че когато поех поста на 1 февруари 2010 година, усвоените средства по ОП „Рибарство бяха около 0,38%, а към януари 2011 г. вече са усвоени около 6%.

Много се надявам през април месец, когато се затопли времето, да направим едно междинно интервю с медията ви, като очаквам да чуете от нас, че сме усвоили около 20-30%. Голямата цел на агенцията е да стигнем 90% усвояемост на средствата в края на следващата година.

Загатнахте, че агенцията преследва ускорен план. Какво ви предстои?

 Явор Недев:

В най-скоро време възнамеряваме да започнем кампания сред бенефициентите и да разясним тежката и неразбираема документация. Трябва да призная, аз съм магистър по политически науки, понякога за мен е труден текстът, а какво остава за хората. Затова ще приложим един гръцки модел от предишния планов период на южната ни съседка. Техният шеф, след като видял, че закъсняват с усвояването, командировал при бенефициентите като безплатни специалисти всичките методисти на агенцията.

Другите краткосрочни цели пред нас са да бъдат узаконени работните места на рибарите, да бъдат модернизирани и подменени рибарските кораби.

Рибарските пристанища трябва да бъдат също узаконени и модернизирани по мярка 3.3 на Оперативната програма. Лично съм обещал на премиера Бойко Борисов и на министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов догодина през есента да имаме 6 - 8 нови рибарски пристанища.

Спешен приоритет за нас е да узаконим и рибарските селища. Тези хора са гонени от всички институции. (Последният такъв случай е с рибарското селище Ченгене скеле край Бургас. През ноември миналата година започна събарянето на незаконно построени къщи. Хората излязоха на протест и застанаха срещу багерите - бел.авт.).

Рибарите са с ниско самочувствие и е нормално. Причината е, че нищо не е узаконено.

Колко договора сте сключили до момента? Кои са по-интересните проекти, които сте финансирали през 2010 г.

 Явор Недев:  

Общият брой регистрирани проекти към началото на януари 2011 г. е 109, като само 12 от тях са с окончателно плащане. Общо договорираните средства са за около 11 млн. лева. Можем да кажем, че първата стъпка по Оперативната програма е направена. До момента са отворени 10 мерки, като в края на месеца те ще станат 13 от общо 19.

Има ли някои интересни проекти, което са ви направили впечатление?

Явор Недев:  

От внесените през миналата година проекти се вижда, че бенефициентите са се насочили към развитието на иновативни проекти. Има идеи за развъждане на змиорки, есетра, калкан. (В началото на миналия месец стана ясно, че подобен проект ще бъде реализиран в търновското село Мусина. Около един милион лева ще бъдат вложени е предприятие за отглеждане на риба. Идеята е в стопанството да се отглежда не само пъстърва както досега, но и змиорки - бел.авт.).

Какъв е максималният размер на сумите, които ще се отпускат на бенефициентите и какъв е крайният срок за подаване на заявления?

Явор Недев:

Нашата програма не се отваря на прозорци. Когато се отвори една мярка, документи се подават до последния момент. По различните мерки е различен и горният лимит за финансиране.

През декември миналата година беше отворена мярка за модернизация на рибарските пристанища в страната. Към момента има ли интерес към нея? Какви суми се отпускат на бенефициентите?

 Явор Недев:

По тази мярка 3.3 сме предвидили като за начало 18 милиона евро. Готови сме, ако не стигнат, да прехвърлим неизползван финансов ресурс от други мерки. Лично аз приемам мярката като докторска дисертация като ръководител на ИАРА. Тя е стратегическа, наблюдава се от министър Мирослав Найденов и от премиера.

Има ли други мерки, които в агенцията считате за приоритетни?

Явор Недев:

Когато говорим за приоритетни мерки от гледна точка на ИАРА, трябва да спомена Мярка 4.1, насочена към създаването на рибарски групи. Тя разполага с бюджет между 16 и 18 милиона евро. Този модел на сдружаване е много развит в Европа. (Рибарските групи могат да търсят подкрепа за предприетите от тях дейности в сътрудничество с друга рибарска група, която се подпомага по линия на Приоритетна ос 4 на Европейския фонд по рибарство. Тези проекти за сътрудничество могат да се започнат с една или повече други български рибарски групи или с една или повече групи от други групи от ЕС  - бел.авт.).

Признавам си, че имах опасение дали този модел ще сработи у нас. Както е известно от народопсихологията, българинът не е екипен играч. Оказа се, че грешах. Към момента имаме сформирани 6 рибарски групи в страната.

Какви мерки предвиждате за намаляване на бракониерството? Необходими ли са специални законодателени промени, за да се намали тази порочна практика?

Явор Недев:

В момента сме готови с новия проект на Закона за рибарството и аквакултурите, където превенциите и глобите са увеличени с коефициент 1,5. За миналата година са заловени над 160 километра мрежи. Според мен това е 1/5 от съоръженията, с които си служат бракониерите. Защо сме заложили толкова малко? Причината е, че служителите на ИАРА са редуцирани с 20% и бюджетът е намален с 80% спрямо 2009 г. Освен това, юридическият ни екип работи върху драстичното инкриминиране на бракониерството. Ние ще внесем в парламента предложението през март месец.

Обича ли българинът да хапва риба?

Явор Недев:

Ако се съди по внесените проекти, може да се каже, че българинът се е насочил към консумацията на изискани риби.

Има ли условия да привличаме чуждестранни туристи с цел риболовен туризъм? Досега имало ли е интерес към подобно начинание?

Явор Недев:  

Риболовният туризъм е все още неизползвано перо в държавата ни и ще го стимулирам с всички сили. Убеден съм, че този тип туризъм ще носи много повече приходи от т.нар. пиянски туризъм. Пак ще се ползваме от опита на Гърция и Турция, където има цели курсове за риболовен туризъм.

Какво очаквате от 2011 г. в областта на рибарството в България?

Явор Недев:

На първо място в края на годината трябва да имаме 45-50% усвояемост, да е започнато ремонтирането на рибарските пристанища, без никакво значение дали са държавни, общински или частни. Ако видим, че общините, на чиито територии има пристанища, не проявяват достатъчно инициативност,тези пристанища ще станат държавни и пак ще ги модернизираме.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...