Десетки милиони левове дивидент са изтекли към частни фирми от БКК

13.04.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Досега не е обръщано достатъчно внимание на въпроса с дребните акционери

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Госпожо Кордовска, докъде стигна процесът на ликвидация на БКК?

Нели Кордовска:

Процедурата по ликвидация стартира през ноември 2004 г. след публикация в Търговския регистър на решението, взето от общото събрание на акционерите. Към днешна дата бих могла да заявя, че около 99% от активите на дружеството са осребрени - сградата, автомобилите. Това са най-големите активи. Реално остава да се осребри много малка част, представляваща офисинвентар. Беше събрано и едно дълго оспорвано вземане - това от Делфин 1, след успешното приключване на делата, които длъжникът водеше срещу SG Експресбанк и БКК. Окончателното решение на Върховния касационен съд е от юни 2004 г. в полза на кредитора. Впоследствие длъжникът поиска извънсъдебно споразумение и след неколкомесечни преговори то беше подписано в началото на тази година. Бих казала, че в това отношение постигнахме една успешна сделка с блестящ резултат.

Става дума за около 67% от номинала на вземането.

Това е страхотен резултат за вземане, придобито за 1 лв. и от което едва ли някой допреди година и половина реално е очаквал да събере нещо! Вземането от Делфин 1 е било прехвърлено от купувача на Експресбанк тогава, през 2001 г., след сделката за покупко-продажбата й. Това е присъствало като опция в договора, като тогава БКК го е придобила символично срещу 1 лев, при това като вече спорно вземане. Останалите активи на компанията бяха продадени по справедливата им стойност, определена от независими оценители, избрани след конкурс. Беше постигната много добра цена и много добри сделки за БКК и акционерите.

На колко възлиза стойността на осребреното имущество и събраните вземания?

Нели Кордовска:

Осребреното имущество заедно с вземането към днешна дата възлиза на около 3.5 млн. лв. Сумата, която държавата ще получи, е 99.54% от масата на ликвидацията.

По последни данни от баланса на компанията общата ликвидационна маса, подлежаща на разпределяне, е около 145 млн. лв. Ликвидационните квоти на миноритарните акционери са видно под 0.5% от ликвидационната маса.

Какво се случва с тези миноритарни акционери в БКК? С каква част от тях сте установили контакт, какво ще стане с тези, с които не можете да се свържете или да идентифицирате?

Нели Кордовска:

Това е другият важен въпрос, по който постигнахме много голям напредък през последните няколко месеца и особено от есента на миналата година насам. Това е изключително тежък проблем, при това наследяван през последните 10 г. За съжаление никой от предшествениците ми не е обръщал достатъчно сериозно внимание на този въпрос, тъй като явно приоритетите са били други. Но през последните няколко години и особено през изминалата година полагаме изключително сериозни усилия да ги идентифицираме. Става дума за около 1200 дребни акционери, от които само около една десета са се легитимирали пред БКК. За всички останали разделени на различни групи като проблеми има някакви неясноти по акционерното им участие в капитала на БКК. Най-голяма е групата на бивши държавни дружества и ведомства, които са прехвърляли временните си удостоверения на държавата в лицето на Министерството на икономиката, основно в периода 1995-1997 г. За съжаление при джиросването на оригиналните удостоверения не са били спазени всички реквизити на процедурата. Поради това сега голяма част от тези джира са невалидни. Това е най-важният проблем, който предстои да бъде разрешен. В момента сме в контакт с най-добрите имена в търговското право с цел да получим компетентна консултация как най-бързо и успешно да разрешим този казус. Мисля, че до един месец ще има яснота как точно да третираме тази група - става дума за  около 700 акционери, притежавщи общо около 204 000 лв. от капитала на дружеството.

Другата група акционери, представляващи също много сериозен проблем, са такива, за които няма абсолютно никаква публична информация и с които нямаме обратна връзка през годините, т.е. това са напълно неизвестни за нас лица. Преди половин година бяха около 200, като към края на миналата година успяхме да намалим броя им до 28. Това са акционери, които навремето наред с всички други са придобили акции от капитала на консолидационната компания чрез търговските банки, в които БКК е била акционер. От 1992-1993 г. насам по никакъв начин не са осъществявали контакт с БКК. Миналата година наехме Информационно обслужване АД да направи проучване на тази група акционери и благодарение на това успяхме да изчистим голяма част от неизвестните акционери. Липсата на каквато и да било публична информация за тези 28 фирми означава, че те очевидно са някакви бивши държавни ведомства или структури, които нямат търговски статут, т.е. не са регистрирани по Търговския закон, поради което няма налична информация за тях. Подозирам, че голяма част от тях вероятно са в ликвидация или дори заличени. Надявам се чрез бившите им принципали да се установи кой е станал правоприемник на техните права или дали изобщо съществуват.

Появиха ли се претенции на кредитори към БКК?

Нели Кордовска:

Към днешна дата няма предявени претенции и не очаквам да има. Срокът, през който може да бъдат предявени претенции от кредитори към БКК, е шестмесечен и изтича в средата на май.

Ако се окаже, че няма пълна яснота по списъка на акционерите, как ще се процедира?

Нели Кордовска:

В случай че няма яснота по списъка на акционерите, това означава, че не може да бъдат разпределени правилно ликвидационните дялове. Тогава акционерите ще бъдат принудени да удължат срока, като никак не залагам на този вариант. Това означава, че ще бъдат забавени приходи за държавата в големи размери, при това само заради акционери с дял под 0.3% от капитала на БКК! От юридическа гледна точка в случай че останат неидентифицирани или въпросни акционери, с които няма обратна връзка, би могло да им се открият банкови сметки, като обаче задължително там трябва да се посочи име, актуален адрес, информация за лицата, представляващи дружеството. Така по техните сметки ще може да се задели ликвидационният им дял.

Защо се е получило такова безхаберие от страна на държавата през цялото време?

Нели Кордовска:

Действително има и един друг важен и неприятен извод, който може да се направи. Това безотговорно поведение през изминалите 10 г. на всички държавни принципали на тези бивши държавни дружества, които са акционери на БКК, е довело до факта, че над 1/3 от дребните акционери на БКК са частни в резултат на извършената приватизация през последните 10 години. Това означава, че огромна част от приходите на компанията, която все пак е създадена със съвсем други цели през 1992 г., вече са изтекли под форма на дивидент и ще изтекат като ликвидационен дял към частни собственици. Общо за годините, през които е плащан дивидент - от 1999 г. насам, става дума за десетки милиони левове.

Краят на ликвидацията на БКК

Нели Кордовска:

С оглед на това как протича до момента дейността по ликвидацията на БКК смятам, че реално цялата маса би могло да бъде осребрена до края на май, дори по-рано, тъй като става въпрос за съвсем дребни на стойност и по обем активи. Единственият проблем, който би забавил приключването на процедурата, са неидентифицираните и неизвестни акционери. Именно казусите, свързани с дребните акционери, са най-големият проблем и предизвикателство, пред които БКК е изправена. Никак не ми се иска да мисля, че заради тях ще се проточи излишно процесът на ликвидация. Затова правим всичко възможно да разрешим проблема в близките няколко месеца. Реалистичните ми очаквания са, че процедурата ще приключи до края на лятото тази година, въпреки че срокът на ликвидацията е до началото на ноември 2005 г.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...