Доближаваме се до точката на прегряване

14.01.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Какви са очакванията за валутния курс долар/евро?

Стефан Цветков:

Може да се направи прогноза за движението на валутния курс долар/евро и общото развитие на икономиката на САЩ и Европейския съюз след анализ
Очаквам валутният курс да се задържи на нива от 1.30 в продължение на още 3 до 6 месеца. През този период са възможни резки краткосрочни изменения както около нива 1.35 и дори по-ниски, така и нагоре към 1.22. Продължителността на периода зависи от подобряването на търговския баланс на САЩ и от размера на дефицита по текущата сметка. През този период лихвите в реално изражение ще са стабилни, но в номинално ще растат. Това всъщност означава известно ускоряване на инфлацията в САЩ. Нарастването в реално изражение на лихвите в Америка ще има за горна граница нивото на реалните лихви в Европа. След този период трябва да се очаква засилване на долара до нива над 1.20. Реалните лихви в САЩ трябва да изпреварят европейските с цел предотвратяване на инфлационни очаквания. Размер на лихвата от 3.5-4% би трябвало да се приеме за нормален. По-високата лихва би трябвало да е свързана с по-висока инфлация, което би имало като следствие рецесия в САЩ след около година и половина.

Очакванията за цената на петрола са, че се нормализира, така ли е?

Стефан Цветков:

По отношение цената на петрола мисля, че проблемът с недостатъчното предлагане е вече преодолян. При очаквания сравнително нисък курс на долара считам, че средна цена около 35 USD/барел изглежда нормална. Ние смятахме, че цените ще се нормализират по-рано. Все пак не трябва да се забравя, че цената на петрола в евро е много по- стабилна от тази в долари. При това положение ефектът върху растежа и инфлацията в България остана ограничен и очакванията са подобни и за следващата година.

Защо бяха приети две прогнози за ръста на БВП за 2005 г.?

Стефан Цветков:

Няма две прогнози, а една, която е част от приетия вече бюджет. Има алтернативни разработки, които са свързани с евентуалното реализиране на някои рискове.
Те са изготвени с цел да се оцени чувствителността на икономиката към външни шокове. Разбира се, ние ще вземем предвид по-високия растеж на БВП през третото тримесечие. Все пак разликата в номинално изражение не е толкова голяма - 40 млн. лв. при 10 760 млн. лв. отчетен БВП. По-скоро е бил надценен дефлаторът на БВП в предишната ни прогноза. В момента се изготвя поредното издание на тримесечните анализи и прогнози на Агенцията за икономически анализи и прогнози /АИАП/, където ще бъдат отразени последните излезли данни. Вероятно прогнозата за 2004 г. ще бъде повишена на 5.5%.

Има ли опасност икономиката да прегрее, каквито предупреждения изказва МВФ?

Стефан Цветков:

Още преди една година в АИАП се проведоха вътрешни дискусии по този въпрос. Проблемът е много по-важен, отколкото може да се стори на пръв поглед. Става дума за адекватността на мерките на икономическата политика и по-специално на бюджетната политика.

Какво представлява прегряването?

Стефан Цветков:

Това е състояние на икономиката, при което предлагането на работна сила не зависи от нивото на заплатите. С други думи, има недостиг на работна сила. Разбира се, работната сила не свършва изведнъж. Първоначално се усеща недостиг в някои сектори - например високотехнологичните, където е необходимо подходящо образование. Постепенно недостигът се усеща в почти всички сектори. Тъй като бизнесът не се занимава с макроикономика /а и не му е работа/, реакцията на недостига на работна сила е да се повишат заплатите. Това е особено типично за стартиращия бизнес, който трябва да привлече нови работници. Повишаването на заплатите не дава резултат, тъй като работна ръка просто липсва, но това дава началото на спираловиден процес. Вторичен продукт на този процес е засилване на инфлацията, а за малка и силно отворена икономика като нашата и увеличаване на вноса, който може дори да "замести" инфлацията. Причината е, че цените на вносните стоки не се влияят от вътрешни фактори, а по-скоро от валутния курс, който в България е фиксиран към еврото и се засилва спрямо долара.

И близо ли сме до такава ситуация?

Стефан Цветков:

Мнението на АИАП, залегнало и в предприсъединителната икономическа програма, е, че все още икономиката не е прегряла, но сме близо до "точката на прегряването". И което е по-важно - доближаваме се до него. Моето мнение е, че е възможно през 2005 г. икономиката да "прегрее" донякъде и поради предизборния период, който не е най-добрият момент за справяне с прегряла икономика. Във всеки случай фактът, че жизненият стандарт в България не е особено висок няма нищо общо с това може ли една икономика да прегрее или не. От значение е единствено предлагането на работна сила. В този смисъл бързото спадане на нивото на безработица може да означава приближаване към т.нар. естествено ниво на безработица, което служи за индикатор на прегряването. За съжаление в България това ниво никога не е достигано след началото на прехода и затова е много трудно от техническа гледна точка то да бъде оценено.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...