Специално за Econ.bg
Интервю на Калоян Стайков
На 18 март 2010 г. консултантската компания Ernst & Young представи у нас проучването си: "Привлекателност на Югоизточна Европа за чужди инвестиции - 2009" (South Central Europe FDI Attractiveness Survey - 2009) с фокус върху България. Един от основните изводи в доклада, изготвен на базата на 6-месечно проучване, гласи, че съществува известна разлика между имиджа на България пред международните предприемачи и реалните вложения в страната. Подробна информация може да прочетете тук.
Econ.bg взе интервю от един от членовете на екипа, изготвил проучването - Фабрис Рейно.
Фабрис Рейно е старши мениджър в екипa за международни местни консултантски услуги на Ernst & Young. Той помага на компаниите да изберат най-добрите местни решения в Европа и Северна Африка. Също помага на правителства, региони и градове в Европа, Близкия Изток, Индия и Африка за изграждането на стратегия за атрактивност.
Той е възпитаник на бизнес университета EM Lyon, както и на SciencesPo, Париж.
Г-н Рейно, може ли да се твърди, че присъединяването на България към Европейския съюз (ЕС) ще има негативен ефект върху преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) поради невъзможността да се възползва от програми, насочени към страни, които не са членки на Общността?
Фабрис Рейно:
Членството в ЕС по-скоро стимулира увеличаването на проектите, реализирани с ПЧИ, тъй като допринася за по-голямата предвидимост на инвестициите на международните предприемачи.
Данните от проучването на Ernst & Young сочат, че най-голям брой инвеститори смятат, че инвестиционната обстановка в страната ще се подобри в следващите три години. На какво се дължи това?
Фабрис Рейно:
Доверието и увереността по отношение на България може да се интерпретират като убеждение, че страната притежава най-големия потенциал за ръст. Инвеститорите се водят от възвръщаемостта от своите вложения за развитието си, което се постига най-лесно в условията на бързо растящи икономики.
Какви са прогнозите Ви за ПЧИ през тази година?
Фабрис Рейно:
България изпита сериозен спад на външните проекти през 2009 г. и изглежда най-вероятно проектите през тази година да са между стойностите за 2009 г. и 2008 г. В периода 2004-2008 г. страната е привличала средно по 60 проекта на година (включително проекти "на зелено", разширяване на дейността, но не и сливанията и придобиванията)
По какъв начин могат да се отразят фискалните проблеми в Гърция и трудностите с приходите на местно ниво върху ПЧИ?
Фабрис Рейно:
Както обърнахме внимание и по време на представянето на доклада ни, България е една от малкото страни, които покриват всички критерии за стабилност от Маастрихт.
Смятате ли, че високата държавна задлъжнялост в редица страни може да повлияе негативно на техни частни компании да реализират проекти в България?
Фабрис Рейно:
Най-големите играчи на пазара, международните компании, балансират риска между регионите и страните, в които оперират.