Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
Господин Фликеншилд, как ще коментирате новите данъчни закони?
Ханс Фликеншилд:
Новите закони за акцизите, за облагането на доходите на физическите лица, за корпоративните данъци и за ДДС са необходими най-вече във връзка със стартирането дейността на Националната агенция за приходите /НАП/ от 1 януари 2006 г. С новите закони няма да се въведат съществени промени като например в ставките или данъчните основи, а просто в четирите нови акта ще се пренесат всички изменения, направени в оригиналните текстове през последните няколко години. Така ще се осигури и възможност за правилното събиране на данъците, след като НАП реално започне работа. Най-важно е приемането на закона за акцизите, тъй като с него се определя и регламентира преминаването на дейността по събиране на акцизите от Главна данъчна дирекция към митническата администрация след стартирането на НАП. Проектозаконът за акцизите беше внесен в парламента през февруари т.г. и вече започнаха дискусиите по него. Проектите на останалите три закона са изготвени от Министерството на финансите и се преглеждат от останалите заинтересувани министерства, преди да бъдат внесени за одобрение от кабинета. Очакваме това да стане до 10 май тази година /б. р. интервюто е взето през миналата седмица, проектозаконите вече са одобрени от Министерския съвет/.
Одобрението на проектозаконите условие ли е за успешния преглед на предпазното споразумение?
Ханс Фликеншилд:
Тъй като стартирането дейността на НАП от 1 януари 2006 г. е важна цел за укрепване на финансовите позиции на правителството, внасянето на четирите нови закона в парламента е една от предпоставките за успешното приключване на първия преглед на предпазното споразумение между България и МВФ.
Кога очаквате парламентът да приеме новите закони?
Ханс Фликеншилд:
Очевидно вече не е възможно приемането на законите от парламента да стане преди изборите. Това обаче трябва да бъде една от първите точки в дневния ред на новия парламент, за да може НАП да започне
дейността си на 1 януари 2006 г.
Как се отнасяте към новите мерки на БНБ за ограничаване на кредитната експанзия?
Ханс Фликеншилд:
Доволен съм от промените в Наредба 8 за капиталовата адекватност на банките и в Наредба 9 за оценка и класификация на рисковите експозиции и за формиране на провизии за загуби от обезценка. Те благоприятстват воденето на разумна политика от страна на банките и допринасят за намаляването на кредитната експанзия чрез затягането на банковата ликвидност.
Предвидените промени в Наредба 21 за минималните задължителни резерви може би наистина са доста строги за някои от банките, но очакванията ни са, че това, което БНБ в крайна сметка ще предприеме, ще е в съответствие с договореностите, постигнати по време на мисията на фонда през март т.г. Очакваме укротяване ръста на кредитите до 30% в края на 2005 г. при стабилни намаляващи темпове през годината.