Европа не може без България

28.08.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
 
 
Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG
 
 
Съпругата на унгарския премиер Ференц Дюрчани е от български произход. Тя участва в дискусия в София на тема: "Ролята на неправителствените организации в процеса на присъединяване към ЕС: комуникация по въпросите на ЕС".
 
Присъединяването към Европейския съюз /ЕС/ означава край на патернализма; през последните 15 години бяхме свикнали някой друг да ни казва какво да правим и да поема отговорността за нашите дела, но това мислене трябва да се промени. Това каза съпругата на унгарския премиер по време на на кръглата маса за ролята на неправителствените организации в евроинтеграцията.
 
Дискусията беше организирана от Института за икономическа политика в рамките на еднодневното официално посещение в България на унгарския премиер Ференц Дюрчани. С влизането в ЕС всеки ден нещо ще трябва да се променя, но тези промени не са заради ЕС, а защото това е логиката на нормалната пазарна икономика, смята Добрев.

Според нея пазарната икономика означава не само състезание, но и сътрудничество. Трябва да се променят нагласите и хората да си сътрудничат, каза Добрев на български език, който е научила от своя баща - българинът Петър Добрев.

Според нея страни като Унгария и България могат да почерпят най-добрия опит по пътя си към ЕС от собствените си грешки и една от друга, а не от западноевропейските си партньори. След членството животът продължава и предстоят много неща, с които ще трябва да се справяте и които трябва да се обясняват на хората, каза тя.

 
Д-р Добрев, според Вас какви са шансовете България да се присъедини към ЕС на
1 януари 2007 г.?
 
Д-р Клара Добрев:
 
Унгария е сред най-силните поддръжници на България, така че се надявам, че страната ви ще стане пълноправен член през 2007 г. В Унгария много добре знаем какво значи постоянно да отлагат датата на присъединяване с година. Когато работих в администрацията, първата дата, за която се говореше, беше 1998 г., но се присъединихме чак през 2004 г.
 
Това ли беше причината Унгария да бъде една от първите страни, която ратифицира договора на България?
 
Д-р Клара Добрев:
 
Сигурно. Но както казах, ние, унгарците, знаем, че Европа не може да бъде Европа без България и Румъния.
 
Доколко неправителствени организации може да повлияят на интеграцията на България в ЕС?
 
Д-р Клара Добрев:
 
Според мен неправителствените организации влияят на нашия ежедневен живот. Например у нас малките организации от този тип участват в различни обществени проекти като нови спортни зали, организирането на летни лагери и пр. Виждам как хиляди малки граждански организации оказват огромно влияние на ежедневния ни живот. Неправителствените организации са голяма сила.
 
Каква част от структурните фондове успява да усвои Унгария?
 
Д-р Клара Добрев:
 
Още е рано да се каже. Накрая на бюджетния период ще можем да кажем. Но тези пари се използват и за добро, и за лошо. Има страни, където парите се усвояват по лош начин.
 
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 02.07   1556 г. – Русия завладява и присъединява Астраханското ханство. 1644 г. – Английска гражданска война: Състои се Битката при Марстън Мур. 1776 г. –...