Специално за Econ.bg
Н.с. І ст., д-р Соня Узунова работи в Института по рибни ресурси (ИРР) – Варна в областта на зообентоса. Занимава се с изследване на екологията и разпределението на дънните организми по българския бряг на Черно море. През периода 1944-1998 г. е хоноруван асистент в катедра "Екология" към Технически университет - Варна. Говори свободно френски, английски и руски език. От 2005 г. е ръководител на българския екип по проект SAFE: SME Action for the Environment in New Member States and Associated Candidate Countries, финансиран по Шеста Рамкова програма (6 РП) на Европейския съюз.
Г-жо Узунова, какво представлява проектът SAFE?
Соня Узунова:
SAFE е акроним на проект, финансиран по Шеста Рамкова програма на Европейския съюз. Пълното му название е "Действие на малките и средните предприятия (МСП) за околната среда в новите страни-членки и асоциираните страни-кандидати".
Този проект стартира на 1.08.2005 г. и приключва на 31.01.2008 г.
Проектът се осъществява от консорциум, включващ девет партньора от Австрия, България, Гърция, Италия, Малта, Полша, Турция и Унгария.
Подробна информация, както и вече публикувани материали могат да бъдат намерени на сайта на проекта www.saferenvironment.com.
Каква е целта на проекта?
Соня Узунова:
Европейският съюз отбелязва значителната роля на малкия и средния бизнес за развитието на икономиката. За съжаление малък е процентът на МСП, участвали до момента в рамковите програми. Затова целта на проекта е да стимулира, окуражава и улеснява участието на организации от Новите страни-членки и асоциираните страни-кандидати да участват в тематичните под-приоритети на "Околна среда (включително Климатични промени)" на рамковите програми на Европейския съюз. В момента действаща е Седма Рамкова програма (7 РП).
По какъв начин се съдействa на МСП?
Соня Узунова:
Първоначално бе създадена база данни от МСП, които проявяват интерес в областта на екологията. Включването на нови заинтересовани фирми и организации в базата данни все още е възможно.
Всички участници в тази база данни получаваха периодично актуална информация за събития през 6 РП, както и за новите възможности за участие в 7 РП.
Тази информация се разпространява по електронен път чрез електронен бюлетин, като до момента са излезли 5 броя и чрез печатни издания - брошури (2 броя).
През февруари 2007 г. във Варна се проведе обучение по 7 РП, в което бяха представени приоритетите за кандидатстване и условията за подготовка на успешен проект. Участниците в обучението бяха селектирани на база специално разработен въпросник и имат ангажимента да съдействат на сродни организации в изготвянето на проекти по 7РП.
Какви дейности се предвижда да се осъществят по проекта занапред?
Соня Узунова:
В процес на подготовка са новата брошура по проекта, както и новият електронен бюлетин, които ще бъдат разпространени през юли-август 2007 г.
Ще бъде организирана и конференция на която водещи експерти от Европейския съюз ще представят приоритетите и възможностите за кандидатстване по 7 РП. Ще се представят и успешни проекти по 6 РП. Всяка организация, която има желание да представи и рекламира своята дейност, ще може да го направи, както и да осъществи полезни контакти за бъдещи проекти.
Каква е ролята на Центъра за икономическо развитие в проекта SAFE?
Соня Узунова:
Идеите на проекта SAFE се разпространяват и реализират чрез представители на български неправителствени организации и изследователски центове, специално обучени за тези цел. Центърът за икономическо развитие е организация с дългогодишен опит в работата с МСП в България. Неговото участие ще допринесе за по-широкото разпространение сред предприятията от сектора на информация, свързана с условията за участие и целите на проектна област Околна среда по Седма рамкова програма на Европейския съюз. Също така Центърът има готовност да окаже практическа помощ на МСП за участие в програмата чрез консултации за установяване на партньорства и разработване на идеи и проекти.