Енергиен портал дава съвети за конкурентоспособен бизнес

30.03.2009 | 17:14
по статията работи:
Теодор Даскалов, Проектен мениджър, "Ютилитис Сървисис"
Енергиен портал дава съвети за конкурентоспособен бизнес

  • Чрез проекта "Енергиен консултант" на бизнеса се дават конкретни практически насоки, подходи и практики за енергийна ефективност, които вече успешно работят в Европа
  • През юни показваме на Европа добри практики във водния сектор

На 24 март официално стартира електронен енергиен портал в помощ на бизнеса, учениците и експертите - "Енергиен консултант". Проектът се реализира по програма на Посолството на Великобритания в София за повишаване на възможностите за конкурентоспособен бизнес на българските предприятия и за справяне с климатичните промени. Партньори по проекта са още Българската стопанска камара и компаниите "Ютилитис сървисис" и "Екофис България". Практическите функции на платформата представи в интервю за Еcon.bg Теодор Даскалов, проектен мениджър на "Ютилитис Сървисис". Той маркира и проектите на компанията в краткосрочен план.

Г-н Даскалов, какво представлява порталът "Енергиен консултант"?

Теодор Даскалов:

Целта на проекта на Британското посолство в София е да бъдат набелязани мерки, свързани с въздействието върху климата, както и да се начертаят насоки за българския бизнес, които да го направят по-конкурентоспособен на европейския бизнес. "Юлититис Сървисис" е една компаниите, които участват в изпълнението на проекта за енергийния портал. С него на бизнеса се дават конкретни практически насоки, подходи и практики, които вече са използвани и успешно работят в Европа.

Порталът е разработен по такъв начин, че инструментите, калкулаторите и механизмите са ценни за всички мениджъри, особено за тези, които управляват енергийните ресурси на предприятия, независимо дали са малки, средни или големи.

Платформата допълнително разполага с опции за постоянен форум, има вътрешна мрежа за обмяна на опит и практики между мениджърите.

Позволихме си да тестваме информацията на сайта сред 25 енергийни мениджъри. Те имаха възможността да изпробват калкулаторите за изчисление на вредните въглеродни емисии, инструментариума за намаляване на разход и оптимизиране на енергийните процеси. Казаха становището си за разработения интернет курс за обучение по енергиен мениджмънт.

Как е финансиран проектът?

Теодор Даскалов:


Финансирането е изцяло от Посолството на Великобритания в София по специална програма на страната за подпомагане на екологични технологии. Това е първият пилотен проект, който посолството реализира в България по отношение на дейностите, свързани с намаляване на вредните емисии и мерките за борба с промяната в климата.

Бихте ли обяснили с конкретен пример как функционира енергийният калкулатор в портала?

Теодор Даскалов:


Едно от практическите неща в портала е наречената от нас "Пътна карта на енергийния мениджър", която съдържа 10 точки, сред които къде се намира в момента мениджърът като енергийно равнище; какво трябва да одобри; кои са стъпките, които фирмата трябва да внедри, като се изчислят вредните емисии, генерирани от предприятието и др. Мениджърът въвежда информация за сградния фонд, за инсталациите, за горивата, които има, за използвания транспорт. След въвеждането на тези стойности, енергийният консултант директно предписва мерките, които трябва да следва енергийният мениджър.

Защо се насочихте именно към тази проблематика?

Теодор Даскалов:


Това е политика на компанията. Още преди 2 години стартирахме 2 проекта в областта на образованието и информацията. Реално ние сме институцията, която координира действията на двете функциониращи у нас практически академии за мениджъри. Едната академия е в областта на водния сектор, а другата - в областта на енергийния. Сред дейностите имаме разработен електронен воден калкулатор, който също може да се види в портала. Той е създаден в помощ на потребителите. Всеки един от тях може да въведе своето ежедневно потребление на вода и съгласно разработена методика, калкулатурът изчислява как може потребителят да подобри ежедневната консумация.

В тази връзка бих искал да спомена, че през юни месец ни предстои голям европейски проект, които сме нарекли "По пътя на водата". Над 50 души от 8 европейски държави ще дойдат в България, за да видят добри български практики. Смятам, че имаме такива по отношение на опазване на водните ресурси.

Проектът предвижда да бъде проследен целият път на водата – от водоизточниците в Рила до заустването на пречистените води, след Кубратово.

Работим и в областта на прилагане на съвременните технологии за пречистване. Напоследък темата за изграждането на пречиствателните станции за отпадни води е много актуална у нас.

Имаме също редица разработени образователни кампании. Целта ни е да дадем информация за това как да бъде запазен водният ресурс. Казвам опазваме, което не винаги означава да пестим. Имам предвид по-скоро да го употребяваме ефективно.

Поели сме ангажимент и към ЕС. Едно от големите предизвикателства за нас е българския воден сектор да произведе качествени кадри, които да обслужват тези съоръжения. Затова стартирахме сътрудничество с Международния офис по водите във Франция.

До края на годината предстоят 4 сертификационни курса в различни краища на страната. Смятаме, че над 60 нови оператора за пречиствателни станции ще бъдат квалифицирани до края на 2009 година и това ще бъде нашият принос за българския воден сектор.

Интервю на Апостол Апостолов
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...