За момента всички имат шанс да бъдат одобрени и се конкурират само със себе си

08.07.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Специално за ECON.BG:

 

Г-жа Стелиянова, стартира програмата "Активни услуги на пазара на труда". Бихте ли я представили накратко?

Росица Стелиянова:

Програмата "Активни услуги на пазара на труда" е компонент от Програма "Социални инвестиции за осигуряване на заетост", като тази програма се реализира благодарение на заем от Световната банка и чрез финансиране на държавния бюджет. Програмата е вторият компонент от програмата за социални инвестиции, като първият се реализира от Социално-инвестиционния фонд и е за регионални инициативи.

Целта на програмата за активни услуги на пазара на труда е да се подпомогнат безработните да започнат работа, да се върнат на работа, да повишат своите доходи. Също така, да се обърне внимание на хора в неравностойно положение, така че те да се чувстват по-пълноценни на пазара на труда. Идеята е да се създаде до голяма степен устойчивост на създадените работни места и придобитите знания и умения, т.е. да се създаде дълготрайна заетост, особено в региони с висока безработица и бедност. Не на последно място, цел на програмата е чрез нея да се разработи устойчив механизъм за работа на бюрата по труда и Агенцията по заетостта, чрез който впоследствие да се посрещнат изискванията на структурните фондове, по специално на Европейския социален фонд. Разработената процедура по тази програма е много близка до схемата, по която ще работи Агенцията за в бъдеще. Така, че по-непосредствена цел е да се създаде достатъчно добър капацитет на местно равнище за обективно, прозрачно и своевременно обработване на проекти по структурните фондове.

Тази програма ангажира представители на различни институции, структури и организации и дава широка възможност за кандидатстване и оценка на проектите. Идеята е тежестта да падне основно върху регионалните и местните структури, те да се научат да оценяват подобен тип проекти. За част от проектите е предвидено разработване на планове за заетост на местно равнище, които също ще бъдат одобрявани от Комисиите за заетост и впоследствие въз основа на тях да се одобряват и проектите. Идеята е да има целенасочен план, съобразен с нуждите на безработните в съответния регион, така че проектите, които се подават съгласно този план, да бъдат с приоритет спрямо останалите.

Какви са изискванията към кандидатите и към проектите по програмата?

Росица Стелиянова:

Видовете организации, които могат да кандидатстват по програмата са както работодатели, така и неправителствени организации. Общините също могат да се включат, чрез неправителствени организации, като партньор, особено по една от услугите - подпомагане на планирането на местното икономическо развитие, където общините са основен потребител на резултатите от проектите.

Към кого са насочени услугите?

Росица Стелиянова:

Основни крайни бенефициенти са безработни, особено дълготрайно безработни, които са обект на месечни социално подпомагане. Има изискване по проекта около 40% от включените проекти по този компонент да бъдат лица, които са на месечно социално подпомагане. Крайни бенефициенти могат да са и работещи, които са заплашени от освобождаване, имат връчено предизвестие и им предстои регистрация като безработни. Бенефициенти са и безработни, които се чувстват добре подготвени или биха искали да се подготвят за създаване на собствен бизнес и по възможност, да наемат и други безработни. Програмата е насочена и към предприемачи, които до година преди кандидатстването са били безработни, започнали са собствен бизнес, който е още в началото. Те могат да бъдат подпомогнати за разрастване и укрепване на бизнеса. Бенефициенти са и общности представени от местните органи на власт и самоуправление. Това са групи хора от определено населено място, които излъчват една неправителствена организация да предостави определена услуга или самата община.

Какви услуги се финансират по програмата?

Росица Стелиянова:

Услугите по тази програма са общо пет, но в момента стартираме с три, които считаме за най-належащи. Двете услуги, които няма да стартират на този етап са свързани с укрепване и създаване на бизнес инкубатори и на инкубатори за малък и среден бизнес. По препоръки на Световната банка в момента тези услуги не би следвало да са приоритетни, тъй като в страната има изградена мрежа от подобен тип бизнес центрове и средствата трябва да се насочат към създаване на нови работни места и квалификация. Поради тази причина стартираме с останалите три услуги – услуги за заетост, квалификационни услуги и подпомагане планирането на местно икономическо развитие.

Всяка група от услуги има свои параметри и изисквания за кандидатстване.

И по трите групи услуги могат да кандидатстват юридически лица с нестопанска цел или неправителствени организации, както и физически и юридически лица, регистрирани по Търговския закон. За услуги за заетост могат да кандидатстват и организации на работниците и служителите, както и на работодателите.  

За квалификационни услуги частни работодатели, неправителствени организации и обучаващи институции ще получават между 8000 до 20 000 евро.

За оказване на услуги за заетост се предоставят от 8000 до 15 000 евро, като услугите предвиждат професионално информиране и консултиране, оценка на уменията и възможностите за започване на работа, подготовка за търсене на работа, преместване в друго населено място с цел работа. Тук очакваме най-вече части предприятия, като по този начин ще подпомогнем и тях

От 10 000 до 40 000 евро ще получат желаещите да подпомогнат планирането на местното икономическо развитие. Услугата е насочена към общности, представени от органите на местната власт и самоуправление, и предвижда първоначални проучвания и изграждане на местен капацитет за планиране на икономическото развитие на общността, изследвания на местния икономически потенциал, както и изработване на комуникационна стратегия за популяризиране на региона. При този компонент ще имат приоритет изостанали общини – селски и планински селища, където по-трудно може да се създават предприятия и хората разчитат повече на собствено производство и туризъм.

Цялата страна ли ще обхване програмата или отделни региони?

Росица Стелиянова:

Да, проектът ще се развива в цялата страна. Стартира от понеделник - 11 юли, когато ще бъдат представени и формулярите за кандидатстване. Документи ще се подават в бюрата по труда, които се намират в области градове, като за Варна е бюро по труда Приморски, за Пловдив - Пълдин, а в София документи ще се подават във всичките шест бюра, като те ще приемат документи и за София област. Информация може да се получава във всички бюра по труда, както и от координаторите по проекта.

Какъв е срокът на програмата и за подаване на документи?

Росица Стелиянова:

Срокът на програмата е до края на 2007 година, като няма срок за подаване на документи. Процедурата е отворена до изчерпване на финансовия ресурс. По заемното споразумение към настоящия момент са предвидени между 10 и 14 милиона евро, като окончателната сума, която ще бъде одобрена зависи от самото усвояване на средствата. За момента всички имат шанс да бъдат одобрени и се конкурират само със себе си. В случай, че проектът е качествен, смислен и отговаря на изискванията, има пълен шанс да бъде одобрен.

Каква е процедурата за одобрение на проектите?

Росица Стелиянова:

Проектите се подават в бюрата по труда в областните градове, като в самото бюро се проверява т.нар. административно съответствие на проекта – дали са представени всички необходими документи. В случай, че това е изпълнено, проектът се изпраща в регионалната служба в заетостта, като в зависимост от компонента минава и през комисия по заетост. В регионалната служба се прави оценка по същество – дали проектът е съотносим спрямо изискванията на програмата, дали отговаря на местните планове за развитие, дали е приоритетен, дали посочените разходи са допустими. На следващия етап проектите идват в Агенцията по заетостта. Процедурата предвижда на всеки два месеца, след преминаване на комисиите на местно ниво, в Агенцията по заетостта да има окончателна комисия. Тя проверява работата на предходните две звена и прави оценка на финасовата оферта – дали посочените средства съответстват на услугите, които ще се предоставят.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...