Заемите в швейцарски франкове навлизат и в страните от Централна и Източна Европа

17.10.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Мария Илиева отговаря на най-често задаваните въпроси във връзка с новите ипотечни заеми в швейцарски франкове на HVB Bank Biochim и Хеброс Банк. Въпросите са избрани на база на маркетингово проучване.

 

Има ли валутен риск при тегленето на заеми в швейцарски франкове и как може да се избегне?

Мария Илиева:

Швейцарският франк е всепризнато една от най-стабилните валути в света, благодарение на силно консервативната политика на Швейцарската централна банка. Например за последните пет години отклонението на долара към лева е 40%, а отклонението на швейцарския франк е само 10%. Въпреки това винаги, когато се тегли заем в чужда валута (примерно в долари или в швейцарски франкове), естествено съществува и валутен риск. Затова и банката е предвидила възможността ако клиентът, получил заем в швейцарски франкове поиска, да превалутира заема си в друга валута (евро или лева). При такова желание се прилагат действащите към момента на превалутиране лихвени проценти в съответната нова валута на заема (лева или евро). Възможно е и служебно превалутиране от страна на банката в случай на по-големи отклонения във валутния курс.

Откъде клиентите могат да получават информация за движението на швейцарския франк?

Мария Илиева:

Валутният курс на БНБ за швейцарския франк е леснодостъпен и информацията е публична. Може да се намери всеки ден в централните ежедневници. Друга възможност е интернет страницата на БНБ – www.bnb.bg. Могат да се използват и специализираните страници на Ройтерс, Блумбърг и други информационни агенции, както и сайта на Европейката централна банка – www.ecb.int.

При какви условия става превалутирането на заем от швейцарски франкове в лева или евро?

Мария Илиева:

В случай, че клиент сметне, че му е неизгодно да изплаща заема в швейцарски франкове в резултат на неблагоприятно съотношение на курса на лева спрямо швейцарския франк, то той може да подаде Искане за превалутиране на заема му. В този случай той ще заплати 1% върху остатъка по главницата, изразена в швейцарски франкове, към датата на превалутирането. За заплащането на тази комисионна клиентът дава предварително своето съгласие с подписването на договора за кредит. Други такси и комисионни клиентът не дължи. Процедурата е максимално улеснена. Не се подписва нов договор или анекс. Не се учредява и нова ипотека.

Защо досега у нас не е имало заеми в швейцарски франкове и имате ли опит в други страни с такива заеми?

Мария Илиева:

Вярно е че в България досега никой не е предлагал такъв специализиран продукт на гражданите. По официални данни на БНБ към края на август отпуснатите заеми от банки в швейцарски франкове са само 24 на брой на обща стойност едва 945 хил. лева. За сравнение примерно левовите заеми (които са 97% от общия брой заеми в страната и 52% от общия обем) са почти милион и половина на брой на стойност 8.6 млрд. лева. Но заемите в швейцарски франкове (както и в други валути примерно като йени), отдавна са популярни на Запад, а през последните години навлизат силно и в страните от Централна и Източна Европа. Банк Аустрия Кредитанщалт, която е най-голямата банка в Австрия и е собственик на HVB Bank Biochim и Хеброс Банк, предлага успешно такива кредити от 1996 г. В момента заемите в швейцарски франкове на колегите ни от HVB Bank Сърбия и Черна гора, които бяха пуснати наскоро, са абсолютен хит в Сърбия. В Полша банката от нашата група там предлага заеми в швейцарски франкове от 2001 г. Така е и в Хърватия. Стабилността на швейцарския франк в съчетание с ниския лихвен процент прави ипотечните заеми в швейцарски франкове изключително предпочитани от клиентите в тези страни.

Заплащането на жилища у нас се прави обикновено в лева или евро. При какъв курс и срещу каква такса ще се извършва обмяната на швейцарските франкове?

Мария Илиева:

За суми до 10 000 евро обмяната се извършва по официалния курс "купува" на банките за швейцарски франкове за съответния ден, за суми над 10 000 евро курсът е по договаряне. Не се дължат такси и комисионни при превалутиране от сметка в сметка.

Възможно ли е предоговарянето в швейцарски франкове на вече отпуснати заеми в лева, евро или долари?

Мария Илиева:

Клиентът може при желание да рефинансира свой заем от друга банка в лева, евро или долари със заем в швейцарски франкове на HVB Bank Biochim или Хеброс Банк. По-ниските лихви при кредитите в швейцарски франкове означават по-ниски месечни вноски (чиято стойност, важно е да се отбележи, все пак зависи от валутния курс)

В каква валута се погасява заемът в швейцарски франкове?

Мария Илиева:

Това е решение на клиента и по нищо не се различава от възможностите, които се дават и при теглене на заем в друга валута. Очакванията ни са, че най-често клиентът ще погасява с левовата равностойност на вноската си. Тя ще се определя по актуалния курс "продава" на банките в деня на вноската.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На тозци ден 03.07   324 г. – В Битката при Адрианопол римският император Константин I Велики побеждава Лициний, който се спасява зад стените на Византион. 1608 г. – Град Квебек е...