И малкият бизнес вече знае какво е HR

09.01.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Икономически облекчения ще стимулират работодателите да инвестират в квалификацията на кадрите

 

Съвместно интервю на в-к ПАРИ и ECON.BG

 

Г-жо Георгиева, като Председател на Българската асоциация за управление и развитие на човешките ресурси как ще коментирате развитието на сектора Човешки ресурси у нас през 2005 г.?

Евгения Георгиева:

Все повече се засилват интересът и търсенето на специалисти и по-точно на специалисти професионалисти, мениджъри в областта на човешките ресурси. Това е добър знак, защото за да се търсят колеги от професията, трябва да са налице 2 предпоставки. Първо - бизнесът се разраства и се усеща необходимостта от професионалист, който да подпомага управляването на персонала със съответния професионален инструментариум. Втората тенденция е, че все повече се разбира значението и ролята, която може да изиграе един добре обучен и квалифициран HR специалист. Първата предпоставка означава, че малкият бизнес се разширява, защото досега главно представителите на чужди фирми ползваха HR мениджъри. Но вече има тенденция малки семейни фирми, които се разрастват, да чувстват необходимостта, че трябва по друг начин да се управляват служителите, което е добър знак. Всички знаем, че гръбнакът на икономиката във всяка развита държава са малкият и средният бизнес. Това намира отражение и в нашата асоциация като членска маса. На всяко заседание приемаме поне по 4-5 члена, както индивидуални, така и корпоративни. А имаме заседание всяка седмица. 

През миналата година министър Николай Василев започна реформа в областта човешки ресурси в държавната администрация. Кой сектор - държавният или частният, се нуждае от повече реформи в тази насока?

Евгения Георгиева:

Трудно може да се направи паралел. Има фирми, за които Човешки ресурси е все още непозната тема. Но като че ли бизнесът върви по-бързо в тази посока. Той е притиснат от необходимостта да има ясни процедури и правила на управление, на мотивиране, на възнаграждаване, на обучение. Все по-актуален в световен и в български план става проблемът за развитие и опазване на таланта в една организация.

Ако погледнем като цяло държавната администрация, там има разлики между отделните министерства, а и в местната администрация в начина на управление и в отношението им към управлението на човешките ресурси. Има министерства, които са много напред в тази посока, но при други структури нещата са доста закърнели. 

Тази година е много важна за България във връзка с присъединяването към ЕС. Каква е подготовката ни за това в областта човешки ресурси?

Евгения Георгиева:

Основните проблеми, които стоят, са свързани с квалификацията и преквалификацията на персонала на фирмите. В тази посока има много какво да се направи, за да отговорим на изискванията на ЕС. В България започва да се чувства недостиг на добре квалифицирани кадри. Дали причините са свързани с това, че много от младите хора напуснаха страната в годините на прехода, или защото се наблюдава девалвация на средното и висшето образование, но този проблем все повече назрява. Затова силно подкрепям връзката между учението и практиката. При тази симбиоза може да се видят конкретните потребности, а и служителят сам да осъзнае кое е това, което му липсва и което практиката изисква, а той не е получил от университета и може да получи чрез допълнителна квалификация. 

По какъв начин може да бъдат решени тези проблеми?

Евгения Георгиева:

Това трябва да е поредица от мерки. От една страна, трябва да има поощрения за работодателите, които инвестират пари в образованието и преквалификацията. Облекченията може да са данъчни. Нужни са обаче добре развити икономически стимули.

Много е важно да се разработят професионални стандарти за различните области. Във Великобритания има професионални стандарти за различни професии, за които хората или учат в определени техникуми и професионални училища, чиито програми са направени по тези стандарти, или ги доказват пред дадени институции. Естония вече е успяла да внедри такива стандарти по британски модел. В това отношение нещата у нас куцат. Средното и висшето образование са длъжници и не се развиват с нужните стъпки. Другите мерки може да бъдат по линия на внедряването на подобни стандарти и създаването на съответните професионални общности, които да акредитират училищата или онези, които имат нужната квалификация, но са я добили по друг начин. 

Какво предстои на Асоциацията през тази година?

Евгения Георгиева:

През 2005-а организацията ни стана на 5 години. Предстои ни да довършим докрай започнатото. Активно работим по професионалните стандарти в нашата професия. Те са подготвени и въведени. През януари-февруари ще бъдат сертифицирани първите колеги. Предстои ни много работа по посока въздействие върху работодателите, за да разберат, че един подготвен, с доказани компетенции мениджър или служител по управление на човешките ресурси има много голяма придадена стойност към техния бизнес.

Бихме желали по-активно да сътрудничим на държавната администрация и да подпомогнем нейното преструктуриране. Имаме и позитивен, и негативен опит и смятаме, че можем да бъдем от полза.

През май планираме конференция с голямо международно участие. 

  • За да отговаря България на европейските изисквания, трябва да изготви професионални стандарти за различните професии 
  • Частният сектор изпреварва държавния с реформите в областта Човешки ресурси. Бизнесът вече чувства недостиг на квалифицирани кадри
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 04.07   1054 г. – Свръхнова с наименование SN 1054 е забелязана за пръв път от династията Сун, араби и вероятно от американски индианци в близост до звездата Зета Таури. За...