И след кризата България ще бъде добра инвестиционна дестинация

27.07.2009 | 13:55
по статията работи:
Тсахи Табакман, Изпълнителен директор на "Бизнес парк Варна"
И след кризата България ще бъде добра инвестиционна дестинация

Специално за Econ.bg

Малък град ще бъде изграден в близко време в рамките на морската столица Варна. Инвестиционният план е на компанията AFI Europe, която е собственик на "Бизнес парк Варна", в рамките на който ще реализира идеята си. Компанията има вече три офис сгради, като последната беше официално открита в края на месец март 2009 г. Бизнес хотел, медицински център, детска градина за децата на служителите и други удобства може би ще се появят също в рамките на най-големия функциониращ офис проект извън София. Дали глобалната финансова криза променя амбициозните планове на компанията? Могат ли инвеститор и община да работят заедно? По тези и други въпроси Econ.bg разговаря с изпълнителния директор на "Бизнес парк Варна" Тсахи Табакман.

Г-н Табакман, разкажете с няколко думи за фирмата инвеститор в "Бизнес Парк Варна"?

Тсахи Табакман:

AFI Europe е компания, която инвестира в офис, търговски площи и луксозно жилищно строителство. Развива бизнес в няколко европейски страни - Румъния, Унгария, Полша, Германия, Чехия и България. Освен в "Бизнес парк Варна", компанията инвестира средства в два жилищни проекта в София - Vitosha Tulip и Lagera Tulip, както и в Логистичен парк в Пловдив. Vitosha Tulip e комплекс с ограничен достъп, разположен в близост до кварталите "Лозенец" и "Драгалевци". Състои се от 4 сгради, разположени на 18 000 кв. метра площ. Lagera Tulip също се състои от 4 блока. Кварталът е от затворен тип. Специално за жителите са предвидени места за отдих, детски площадки, търговски площи, подземен паркинг. Също така продължаваме да проучваме и други градове в страната.

Защо решихте да реализирате проекта за бизнес парк точно във Варна?

Тсахи Табакман:

Варна е вторият по големина град след София, убедени сме, че в т.нар. "морска столица на България" има огромен потенциал за развитие на бизнес.

Каква ще е общата инвестиция в Парка?

Тсахи Табакман:

До момента са изградени 3 сгради, като планираме да инвестираме в общо 8 сгради с площ от 220 хиляди кв. метра. Целият проект ще надхвърли 200 милиона евро.

Смятаме да превърнем Парка в сърце на бизнеса в Източна България, като основната цел е да осигурим на хората и бизнеса в региона среда за работа, която да отговаря на европейските стандарти. Другата ни цел е да привличаме все повече и повече международни компании.

Много Ваши колеги инвеститори постоянно се оплакват от комуникацията с местните власти. Как оценявате партньорството си администрацията на кмета на Варна Кирил Йорданов?

Тсахи Табакман:

До този момент мога да определя работата ни с местната общинска администрация като повече от добра. Пример за добро съвместно партньорство е инвестицията на общината в път между магистралата и територията на проекта. В тази съвместна инициатива нашето участие е свързано с осигуряването на тръби.

Може ли по някакъв начин кризата да забави или промени инвестиционните ви планове за тази година?

Тсахи Табакман:

Разбира се кризата се усеща и ние не сме изолиран случай. Виждаме го и по темповете, с които отдаваме площи под наем. Трябва да ви кажа, че ако имаме насреща още един голям наемател като E.ON например, веднага сме готови да променим инвестиционните планове и специално за него да построим сграда.

Вече две години страната ни е член на Европейския съюз (ЕС). Смятате ли, че след приемането ни в Общността у нас се прави по-лесно бизнес?

Тсахи Табакман:

Добър въпрос. За нас няма проблеми да правим бизнес в България сега. Смятам, че европейският дух и правилата, които диктува Общността, допълнително ще улеснят условията да се прави бизнес в страната.

Вашето виждане за състоянието на пазара на бизнес площи в момента в България и в световен мащаб? Как му се отрази световната криза?

Тсахи Табакман:

Смятам, че кризата ще приключи в края на тази година. Бизнесът отново ще се активизира. И след кризата България ще бъде добра инвестиционна дестинация. Една от основните причини за инвестиционния интерес е, че работната ръка като цена е по-ниска, отколкото в останалите европейски страни. Паралелно с това, в България има много добри университети, които произвеждат качествени кадри, ценни за компаниите.

Каква е Вашата прогноза за развитието на сегмента у нас и в световен мащаб?

Тсахи Табакман:

Специално за Варна в бъдеще ще се случат 2 неща. Първото нещо е, че офисите ще излязат от жилищните сгради, както това се случи преди няколко години в София.
Другото нещо е, че много международни компании ще започнат да откриват офиси в морския град.

Надявам се, че пазарът скоро ще успее да намери онзи необходим баланс между търсенето и предлагането на офис сгради. Що се отнася до глобален мащаб, смятам, че ситуацията по света е същата, както и с процесите, които наблюдаваме в България.

Интервю на Апостол Апостолов, Econ.bg

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...