Измамите с ДДС са невъзможни без участие на данъчен служител

30.01.2006 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Бизнесът вече иска да бъде на светло

 

 

­Г-н Георгиев, каква организация е Камарата на данъчните съветници?

Николай Георгиев:

Тя беше създадена на 1 юни м.г. Аз бях поканен да участвам в учредяването. Създадена е от 28 човека, основно експерти от столицата ­ специалисти в областта на данъчното право и икономисти, които се занимават с данъчни консултации. Сред учредителите са хора като Нина Радева, заместник на министър Румен Овчаров; Сашо Пенов, който е в правния съвет на президента Първанов; Ангел Савов - съветник на Бюджетната комисия в парламента, който е един от хората, участващи в създаването на данъчните закони; Дора Андреева, която до 2001 г. беше главен данъчен директор, и много други професионалисти. Целите на Камарата, която е организация с нестопанска цел, са тя да обедини добри специалисти с голям опит в областта на данъчното право и законодателство, които да застанат до фирмите, да ги консултират и да им помагат за точното спазване на данъчните закони. Ние искаме да извършваме контрол върху качеството на дейността на данъчните съветници. Сдружението иска на всички граждани и юридически лица да са гарантирани еднакви данъчно-правни условия за стопанска дейност.

Една от целите ни е да участваме в изготвянето на данъчните закони и да даваме мнения, за да могат законите да се създават така, че да изпълняват функциите си. И, меко казано, да не са пълни с глупости. Например ­в новия Данъчноосигурителен процесуален кодекс (ДОПК), за разлика от досегашния ДПК, фирмите вече не са задължени да регистрират всяка открита и закрита от тях банкова сметка.

Преди банките бяха длъжни да информират данъчните служби, сега това го няма. А то има отношение към спазването на дисциплината и личното ми становище е, че това е пропуск. От друга страна, Ангел Савов, председателят на камарата, и редица специалисти, наши членове, преди излизането на ДОПК направиха предложения за сроковете за извършването на една данъчна ревизия. Във вариантите на ДОПК беше заложен много дълъг срок, една ревизия можеше да продължи и 10 години. Беше дадена възможност на съда да връща при обжалване даден ревизионен акт, колкото си пъти иска, и да се започва нова ревизия. Сега беше направено така, че когато влезе един ревизионен акт в съда да се обжалва, той да се решава по същество. И това беше благодарение на шума и нещата, които се направиха от нас.

По какво работи Камарата в момента?

Николай Георгиев:

Има много неща, които вече се направиха. В момента се прави анализ на ДОПК, който влезе в сила от 1 януари и на чиято база се създаде Националната агенция по приходите. Този анализ скоро ще е готов. Подготвя се и проект за Закон за данъчния съветник. В него идеите са основно две ­ върховенство на закона при дейността на данъчния съветник и отговорност за действията му. Т.е., ако дадена фирма има договор с данъчен съветник и е изпълнила неговите съвети, но някъде поради грешен съвет плати повече лихви или има неправилно формирани задължения, отговорността ще се носи от данъчния съветник. Това е имуществена отговорност, което сега на практика не става ­ няма колега, който, правейки данъчен отчет и давайки съвети, да носи отговорност.

Имате ли достатъчно силно лоби, за да прокарвате закони?

Николай Георгиев:

Предполагам, че този Закон за данъчния съветник ще бъде приет така или иначе, защото това е практика в ЕС. Например в Германия професията на данъчния съветник е приоритетна. Тоест отчетите на данъчно-задължените лица не се приемат, без да бъдат заверени от данъчен съветник. Там данъчната дисциплина е на изключително високо ниво.

В момента колко членове има Камарата на данъчните съветници?

Николай Георгиев:

28 бяхме учредителите, на 1 септември се проведе общо събрание, на което участваха още над 110 човека от цялата страна. Но тепърва започваме да се разрастваме. Има вече приети нови членове и от В. Търново -­ адвокатите Иван Няголов, Иван Иванов, Юлия Миневска; счетоводителите Катя Филипова, Аврам Аврамов, Енчо Петков.

Ще дойде ли време, в което фирмите ще предпочитат да наемат единствено членове на Камарата за счетоводните и данъчните услуги?

Николай Георгиев:

След приемането на Закона за данъчния съветник, най-вероятно това ще стане точно така.

Предвиждате ли ограничаване на данъчните измами, при положение че е ясно кой носи отговорността? Говоря по-конкретно за ДДС машинациите.

Николай Георгиев:

Краденето на ДДС е много интересна тема. По принцип ДДС не може да бъде откраднат, без да бъде създадена верига от фирми, в някоя от които да се натрупат задълженията, които не се плащат. Но това е невъзможно без участието на данъчен служител. Ето например скоро медиите съобщиха, че в Търговище шефът на данъчна служба е бил съучастник в такава схема. Няма друг механизъм. Ние можем само донякъде да противодействаме на тези машинации. Аз за себе си мога да кажа, че ако обслужвам фирма и видя, че нещо подобно става, не бих работил с нея. Но аз не съм следовател. Няма как да проуча миналото на фирмата. Цялата информация имат данъчните служители.     

Наличието на подобно сдружение като Камарата и приемането на Закон за данъчния съветник означава ли, че бизнесът у нас се е развил и напреднал?

Николай Георгиев:

Мисля, че да. И бизнесът вече иска да бъде на светло. В същото време той има сериозни проблеми в отношенията си с данъчната система. Защото не е тайна, че в данъчната система работят недостатъчно компетентни хора и понякога самата система, затваряйки се вътре в себе си, създава у тях една илюзия, че, едва ли не, всичко им е позволено.

Интервю на вестник "Янтра ДНЕС" - Велико Търново

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 04.07   1054 г. – Свръхнова с наименование SN 1054 е забелязана за пръв път от династията Сун, араби и вероятно от американски индианци в близост до звездата Зета Таури. За...