Икономистите са взели надмощие в кабинета

02.08.2001 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Фиона Мълън от "Икономист интелиджънс юнит, за "Радио "Свободна Европа"
 

Фиона Мълън:

Мисля, че първите стъпки на новата власт са показателни и че така наречените млади икономисти са взели надмощие в кабинета. Очевидно Велчев и Василев се стремят да обуздаят разходите. Фактът, че поне засега изглежда, че няма да има голямо увеличаване на пенсиите, е показателен, че поне в момента икономистите са взели надмощие.

До каква степен икономическата политика на правителството сега е по-ясна, отколкото беше в дните преди неговото формиране?

Фиона Мълън:

Мисля, че така или иначе тази политика стана достатъчно ясна около 3-4 седмици преди изборите. Не мисля, че много хора успяха да прочетат документа за икономическата политика на НДСВ, там има много подробности относно техните намерения. Предполагам, че сега вече е по-ясно, че те ще бъдат по-внимателни относно разходите, отколкото бяха в предизборния период, ако те наистина не направят голямо увеличаване на пенсиите.

Другото нещо, което е по-ясно сега, е свързано с тяхното намерение да преследват политика на нулев бюджетен дефицит. На мен ми се струваше, че това не е необходимо да стане незабавно. Мисля, че те сега разбират, че подобно нещо не може да стане незабавно, особено на фона на забавянето на глобалния икономически растеж. В подобна ситуация вероятно няма да бъде добра идея за България да се намаляват разходите.

Какви са шансовете да се осъществи обещаното преди изборите голямо намаляване на данъците, особено при изразения стремеж на правителството да сключи ново споразумение с Международния валутен фонд?

Фиона Мълън:

Предполагам, че правителството очаква съвета на Международния валутен фонд по този въпрос, а те очевидно не искат да си развалят отношенията с фонда, защото са ново правителство. В момента изглежда, че те могат да си позволят намаляване на данъците, според мен фондът не е против намаляването на данъците, по принцип фондът просто иска гаранции, че страната може да си позволи подобно намаление не само тази година, но и през следващите години. Поне засега изглежда, че България може да си го позволи, но ще трябва да изчакаме до края на годината, за да видим как се представя бюджетът, особено на фона на това, което изглежда като забавяне на износа, и други подобни процеси.

Преди появата на новото правителство тя имахте опасения относно скоростта на бъдещата евроинтеграция на България след изборите. Какво смятате сега?

Фиона Мълън:

Причината за тези опасения не беше свързана задължително с въпроса кои партии ще влязат в правителството. Още тогава беше ясно, че ще става дума за смесица от потенциално противоречиви интереси. Мисля, че случаят все още е такъв. Поне засега обаче изглежда, че Симеон показва достатъчно политическа сръчност да държи тези различни сили заедно. Ако той продължи да прави това, тогава перспективите за реформи ще бъдат по-добри, отколкото смятахме преди няколко месеца.

 

/Предоставено от BEF News Desk/

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...